Põlevkivi kaevandati aasta lõpuni ette (1)

BNS
Copy
Tänavu pole enam põlevkivi kaevandada tarvis.
Tänavu pole enam põlevkivi kaevandada tarvis. Foto: RAIGO PAJULA / PM/SCANPIX BALTICS

Kui Estonia kaevandusest ja Narva karjäärist ei võetaks sel aastal enam välja ühtegi tonni põlevkivi, saaksid Eesti Energia õlitehased ja elektrijaamad töötada planeeritud mahus vähemalt aasta lõpuni, kui mitte kauem, kirjutab Põhjarannik.

«Põlevkiviladu on peaaegu täis,» tõdes kaevurite ja energeetikute sõltumatu ametiühingu juht Marina Lukjanova, pidades silmas Narva lähedal Auveres asuvat hiidladu, kuhu mahub üle 4,5 miljoni tonni põlevkivi.

Eesti Energia õlitehastes kulub aastas põlevkivi ligikaudu 3,7 miljonit tonni. Et alates veebruari algusest on suurem osa elektrijaamade plokkidest kõrgete saastekvoodihindade tõttu seisnud, on elektri tootmiseks kulunud põlevkivi mitu korda vähem kui eelnevatel aastatel.

Põlevkivi vajadus on vähenenud ka selle tõttu, et alates maikuust on soojusvaheti rikke pärast rivist väljas olnud kõige uuem ja konkurentsivõimelisem Auvere elektrijaam, mille remont kestab viimaste uudiste põhjal vähemalt oktoobri lõpuni.

Elering teatas sel nädalal, et kodumaine elektritoodang on eelmise aasta juuliga võrreldes vähenenud peamiselt põlevkivielektrijaamade toodangu languse arvel koguni 63 protsenti.

Kui aasta alguses oli kaevandustes tööl ligikaudu 1900 inimest, siis praeguseks on neid tema sõnul jäänud 1650 ringis.

Põlevkivi vajadus suureneb umbes kahe miljoni tonni võrra aastas, kui Eesti Energia ehitab ja käivitab veel ühe Enefit280 õlitehase. Selle investeerimisotsus on plaanis teha tänavuse aasta lõpus ning ehituseks võib kuluda kolm-neli aastat.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles