Analüütikud: kuum Eesti majandus jahtub (4)

PM Majandus
Copy
Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar.
Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar. Foto: Toomas Tatar

Tänane Postimees kirjutab, et Saksamaa langus süvendab hirmu kriisi ees. Saksamaa tööstus tegi juunis läbi kümnendi suurima aastase languse, ka eksport kuivas kokku ning majandus läks seepeale teises kvartalis langusesse. Hirm majanduslanguse ees kasvab kogu Euroopas.

Eesti tippanalüütikute hinnangul on jahtumise märke ka Eestis. Nimelt, ka Eestis vähenes nii kaupade eksport kui ka import juunis eelmise aastaga võrreldes ootamatult järsult, lausa kaheksa protsenti.

Presidendi majandusnõunik Heido Vitsur selgitas, et ekspordi langus oli juunis laiapõhjaline ning see võib ühtlasi olla trendi muutumise algus, sest teise kvartali ekspordi kasvutempo oli ligi viis korda aeglasem kui esimeses kvartalis. Samas, kuna Vitsuri hinnangul võib majanduse kasvu tempo teisel poolaastal aeglustuda, siis olukord tööjõuturul peaks mõnevõrra paranema.

Ka Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku hinnangul peaks järgmisel aastal tööjõupuudus veidi vähenema. Samuti hakkab pidurduma palgakasv, sest majanduskasv aeglustub ja nõudlus lisatööjõu järele eelkõige eksportivates tööstusharudes väheneb.

Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar selgitas, et tööstusettevõtete ootused ja töötukassa andmed viitavad tööturu jahenemisele. 2019. aasta teises kvartalis oli tööpuudus Eestis 5,1 protsenti. Töötus oli küll veidi suurem kui eelmistes kvartalites, kuid ajaloolise keskmisega võrreldes endiselt väike. Statistikaameti tehtud tööjõu-uuringu järgi jäi hõive peaaegu samale tasemele kui aasta eest.

«Tööturul toimuvad muutused ülejäänud majandusest aeglasemalt ja tööstussektori viimaste kuude nõrkus seetõttu veel peamistes tööturu näitajates ei väljendu. Tööstusettevõtete ootused ja töötukassa andmed viitavad aga juba tööturu jahenemisele. Tööstussektoris on rohkem neid tööandjaid, kes järgmise kolme kuu jooksul ootavad töötajate arvu kahanemist, kui neid, kes ootavad töötajate arvu kasvu,» kirjutas Soosaar.

Töötukassa andmetel oli uusi registreeritud töötuid juulis aasta varasemaga võrreldes 731 inimese võrra ehk üle 10 protsendi enam, nende seas oli ka põlevkivitööstuse ettevõtetest koondatuid.

«Seega oli teise kvartali tööturu statistika veel tugev, kuid tööstussektori viimaste kuude nõrk tulemus võib teisel poolaastal tööturu olukorda halvendada. Järjest olulisemaks muutub seega tugi ja koolitus, mis kergendaks inimeste liikumist kasvavatele tegevusaladele.»

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles