Tarbijakaitsjate hinnangul oleks vaja kohvitopsides ja muudes paberist toidupakendites sisalduvaid kemikaale käsitlevaid eeskirju, kuna need võivad sisaldada tervisele kahjulikke aineid.
Tarbijakaitse: paberist joogitopsid ei pruugi olla nii ohutud, kui arvatakse
Erinevalt plastist puuduvad Euroopa Liidus eeskirjad, mis reguleeriksid paberi kasutamist toiduga kokkupuutuva materjalina, kirjutas Eesti Tarbijakaitse Liit valitsusele ja riigikogule. Paber on plastiku järel teine enim kasutatud toidupakendimaterjal.
Laborikatsed näitavad, et värvilisest paberist ja kartongist valmistatud toidupakendid, näiteks kohvitopsid võivad sisaldada ja vabastada trükkimisel kasutatavatest tintidest pärinevaid kemikaale, sealhulgas neid mille mõju tervisele ei ole hinnatud.
Rohkem kui üks kuuest proovist sisaldas primaarseid aromaatseid amiine, millest osa arvatakse tekitavat vähki, ja peaaegu kõik 76 proovi sisaldasid UV filtreid, mis võivad põhjustada vähki või häirivad hormoonide süsteemi.
Ka 2017. aastal läbiviidud kiirtoidupakendite testidest kolmandikul avastati problemaatiliste fluoritud ühendite kõrge sisaldus. Teadlased kahtlustavad, et fluoritud ühenditel võib olla kahjulik mõju inimeste tervisele ehk põhjustaa vähki, viljatust ja rasvumist.
Alates 2021. aastast jõustuv ühekordse kasutusega plasti keeld toob paberi ja kartongi kui alternatiivid jõuliselt turule, kus puudub igasugune sellealane regulatsioon. Seetõttu pöördus tarbijakaitse liit valitsus ja riigikogu poole palvega toetada Euroopa Tarbijate katusorganisatsiooni BEUC algatust Euroopa Liidu tarbijate tervise kaitseks.