P, 4.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ettevõtete ja majapidamiste võlakoormus väheneb

Sirje Niitra
Facebook Twitter
Comments
Rahakoti täitmisega ollakse ettevaatlikud.
Rahakoti täitmisega ollakse ettevaatlikud. Foto: Teet Malsroos / Õhtuleht

Eesti Panga hinnangul on majapidamised vaatamata märgatavalt paranenud tööturu olukorrale ja tugevamale kindlustundele olnud 2011. aastal oma tarbimisotsustes ettevaatlikud ja pole uusi laene võtnud.


Eesti Panga finantssektori poliitika allosakonna juhtivspetsialist Viljar Vald hindas positiivseks, et tarbimist pole suurendatud uute laenude toel ja esmatarbimisest üle jääv raha pigem säästetakse pangahoiustel. Uusi laene on 2011. aastal rohkem võetud auto ning kvaliteetsema ja kallima kinnisvara soetamiseks.

Ka ettevõtete finantskäitumine on 2011. aastal püsinud konservatiivne. Müügikäive on jõudsalt taastunud majandusaktiivsuse ja eelkõige tugeva välisnõudluse tõttu suurenenud ning ettevõtted on oma tegevuse rahastamiseks kaasanud eelkõige lühiajalist krediiti.

Pikaajaliste investeerimislaenude käive on samas kasvanud tagasihoidlikult, kuna uusi investeeringuid on finantseeritud pigem ettevõtete siseallikatest ehk kasvanud kasumitest. Välisomandis ettevõtted on aktiivselt kaasanud välismaiseid laene, mistõttu on välismaiste võlakohustuste osakaal tõusnud buumieelsele 26 protsendi tasemele.

Eesti pangandussektori kapitalibaas on Eesti Panga hinnangul tugev ja kodumaist raha uute laenude väljastamiseks piisavalt. Laenutagasimaksetest ja hoiusemahu kasvust tulenevad rahavood on piisavad, et rahastada ka praegusest suuremat laenukäivet.

Intressimarginaalid on langenud oodatust kiiremini. Samas on tõsine oht, et pangad hakkavad euroala võlakriisis pingestuva rahastamisolukorra tõttu tõstma uute laenude marginaale.

Tulemusena on Eesti ettevõtete ja majapidamiste võlakoormus 2011. aastal märgatavalt vähenenud. Ettevõtete võlakoormus SKT suhtes kahanes II kvartali lõpuks 115 ja majapidamistel 51 protsendini. Ka järgmisel aastal ületavad laenutagasimaksed uute laenude mahtu ning pangalaenude jääk kahaneb jätkuvalt.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles