Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Trahvid soolas: Eesti suurim tööstusinvesteering on sügiseni rivist väljas (3)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Eesti üks suurimaid tööstusinvesteeringuid, üle 600 miljoni euro maksnud Auvere elektrijaam on sügiseni seiskunud.
Eesti üks suurimaid tööstusinvesteeringuid, üle 600 miljoni euro maksnud Auvere elektrijaam on sügiseni seiskunud. Foto: Matti Kämärä

Auvere elektrijaam on alates 3. juulist remondis, Eesti Energia kavatseb jaama töökorda saada sügiseks.

«Pärast remonti tuleb plaanipärane hooldus. Elektrijaama plaanime töösse võtta septembri alguses,» ütles Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts BNS-ile.

Eesti Energia tütarettevõttele Enefit Energiatootmine kuuluv Auvere elektrijaam seiskus ka mai keskpaigas jaama välise soojusvaheti lekke tõttu, see rike kõrvaldati 21. juuniks. Seejärel töötas jaam kuni 28. juuni õhtuni ja jäeti planeeritult reservi.

2. juuli hommikul kell 5 käivitati Auvere jaam uuesti ning siis plaaniti see tööle jätta, kuid juba järgmisel päeval läks elektrijaam uuesti remonti.

Auvere elektrijaama Eesti Energiale ehitanud General Electric maksis teadaolevalt Eesti energiafirmale elektrijaama üleandmise hilinemise tõttu 106 miljonit eurot trahve.

Eesti Energia teatel selgub mai keskpaigast kuu aega jaama välise soojusvaheti lekke tõttu rivist väljas olnud Auvere elektrijaama võimalik leppetrahv General Electricuga järgmise aasta augustis, kui lõppeb garantiiperiood.

Möödunud aasta augustis sõlmisid Eesti Energia ning General Electric kokkuleppe, millega riigifirma võttis elektrijaama opereerimise üle.

Auvere elektrijaam suudab katta üle 25 protsendi Eesti elektritarbimisest, ehk toota aastas 2,2 teravatt-tundi elektrienergiat.

Eesti Energia teatel kompenseerib Auvere elektrijaama 300-megavatine võimsus osaliselt tänavu töö lõpetavaid vanemaid elektritootmisüksuseid, mille sulgemise järel kaob turult ligi 600 megavatti võimsust.

Auvere jaamas saab kasutada kuni 100 protsendi ulatuses põlevkivi, 50 protsendi ulatuses biomassi ehk puiduhaket, 20 protsendi ulatuses turvast ning kuni 10 protsenti põlevkivigaasi.

Elektrijaama ehitusleping sõlmiti 2011. aasta jaanuaris. Auvere elektrijaama ehituse investeering oli kokku 610 miljonit eurot, mis on 28 miljonit eurot väiksem eelarves kavandatud maksumusest.

Auvere elektrijaam ühendati esmakordselt elektrivõrguga 2015. aasta mais ning sellest ajast on jaam tootnud kokku 4,3 teravatt-tundi elektrienergiat. Jaamas oli probleeme tolmufiltri ja õhuheitmetega, mistõttu üleandmine viibis ning General Electric maksis Eesti Energiale leppetrahvi. 2017. aasta augustis lõpetas General Electric Auvere elektrijaamas uue kottfiltri paigaldustööd, mis tagavad, et heitmed on normis.

Tagasi üles