USA firma plaanib Silmeti tootmisjäägist tuumakütust toota (2)

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sillamäel asuv haruldaste muldmetallide tootja NPM Silmet.
Sillamäel asuv haruldaste muldmetallide tootja NPM Silmet. Foto: SCANPIX

USA firma Energy Fuels Resources taotleb luba radioaktiivse materjali importimiseks Eestist, et sellest tuumajaamade kütusevardaid toota.

USA ajaleht Cortez Journal kirjutas esmaspäeval, et Energy Fuels Resources esitas aprillis taotluse Utah' osariigi jäätmekäitluse ja kiirguskontrolli osakonnale, et lubada White Mesa uraanitehasel võtta vastu materjali Sillamäel tegutsevalt maagitöötlusettevõttelt NPM Silmet.

Eesti firma toodangu kõrvalproduktis leidub uraani, millest Utah's tahetakse toota tuumajaamade kütusevardaid.

Märtsis kirjutas Postimees, et NPM Silmet loobus tootmisjääkide Eestisse matmise plaanist ja toimetab need uue kava kohaselt USA-sse.

Ettevõte teatas, et sõlmis lepingu USA-s asuva ettevõttega kõikide tootmisjäätmete järeltöötlemiseks.

«Eeldusel, et sealne töötleja saab kõik vajalikud täiendavad kooskõlastused oma tegevusloale, kavatseb Silmet vedada kõik ladustatud tootmisjäägid USA-sse 2020. aasta teises või kolmandas kvartalis. Kõikide tulevikus tekkivate töötlemisjäätmetega toimitakse samamoodi,» teatas Silmet.

Praegu peaks Silmeti territooriumile olema ladustatud ligi 600 tonni radioaktiivseid metalle uraani ja tooriumi sisaldavat tootmisjääki.

Tagasi üles