K, 29.03.2023

Euroopa Liit sõlmis Lõuna-Ameerikaga ajaloolise kaubandusleppe

BNS
Euroopa Liit sõlmis Lõuna-Ameerikaga ajaloolise kaubandusleppe
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Argentina president Mauricio Macri ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.
Argentina president Mauricio Macri ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Foto: JORGE SILVA / REUTERS

Euroopa Liit ning Lõuna-Ameerika kaubandusblokk Mercosur leppisid reedel viimaks kokku suures kaubandusleppes, mida on üritatud sõlmida 20 aastat, ütlesid kõnelustele lähedalasuvad allikad.

«Meil on lepe olemas,» ütles üks allikatest Brüsselis, kus Euroopa ja Lõuna-Ameerika läbirääkijad leppele kolmapäevast saati viimast lihvi andsid.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kinnitas veidi hiljem sotsiaalmeedias informatsiooni. «See on ajalooline hetk. Rahvusvahelise kaubanduse pingete keskel edastame me koos Mercosuriga sõnumi, et me toetame reeglitepõhist kaubandust,» ütles Juncker.

Brasiilia valitsus tervitas reedel Euroopa Liiduga kaubandusleppe valmimist. «Tegemist on ajaloolise raamistikuga Mercosuri ja Euroopa Liidu suhetes,» kirjutati valitsuse ametlikus avalduses.

Leppega kaob muu hulgas suurem osa kaubandust puudutavaid tollimakse. Lepe kohustab ühtlasi osapooli ennast siduma Pariisi kliimaleppega. Lepinguteksti käivad üle veel õigusala asjatundjad ja seejärel liigub see heakskiitmiseks edasi Euroopa Parlamenti.

Mercosuri liikmed on praegusel hetkel Argentina, Brasiilia, Paraguay ja Uruguay.

Märksõnad
Tagasi üles