Riik ähvardab Sõnajalgade tuulikud lammutada (12)

Copy
Eleon tuulikute ehitustööd Aidu tuulepargis aprillis.
Eleon tuulikute ehitustööd Aidu tuulepargis aprillis. Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalveameti (TTJA) hinnangul kujutavad Aidu tuuleparki püstitatud tuulikud füüsilist ohtu ning riivavad Eesti julgeolekut. Vendadel Andres ja Oleg Sõnajalal on 30 päeva aega, et tõestada vastupidist, muidu ähvardab riik tuulikud lammutada.

TTJA teatel ei vasta Eleon Green OÜ Aidu tuulepargi tuulikud ühelegi teadaolevale ehitusprojektile.

Ameti poolt läbiviidud dokumentide ekspertiis näitas, et Aidu tuuleparki püsitatud kaks tuulikut ei vasta ühelegi teadaolevale ehitusprojektile, on vastuolus kohaliku omavalitsuse (KOV) teemaplaneeringuga, neil puudub kaitseministeeriumi kohustuslik kooskõlastus ja neil puudub maa-ameti kui omanike esindaja nõusolek.

Ühtlasi on tegemata ehitusgeoloogilised uuringud, kekkonnamõju täiendav hindamine, ka ei ole vastolude tõttu selge, millist tuulikut on tegelikult ehitatud ning killustikupatjade kohta ei ole projektidokumentatsiooni ega tihendusprotokolle. 

TTJA peadirektori Kaur Kajaki sõnul antakse Sõnajalgadele ärakuulamisõiguseks kuu aega. «Loodan, et leiame lahenduse, mis rahuldab kõiki osapooli ja faktid, mida tuvastasime, saavad ümber lükatud. Küsimus on see, et kui kõik on nii nagu menetluses kirjas, siis mis meil üle jääb, kas lammutada või lammutada osaliselt, et tagada ohutus ja riigi julgeolek,» ütles Kajak.

Riigikontroll on märkinud, et menetlus peab arvestama kõigi huve, ka avalikke huve. Ameti hinnangul on paljud menetlused arendaja poole kaldu ning viskab kivi ka Maidla vallavalitsuse ja selle õigusjärglase, Lüganuse vallavalitsuse kapsaaeda, kes on Aidu karjääri aladele ehituslube väljastanud.

Kajaki sõnul peab ehitis olema stabiilne ja kandma endale mõeldud raskust, kuid tuulikute alla rajatud killustikupadja kohta puuduvad andmed selle ohutuse kohta.

Kuna tuulikud on planeeringus märgituga võrreldes 35 meetrit kõrgemad, häirivad need juba praegu Kellavere õhuseireradari pilti.

«Tegemist pole abstraktse ohuga, juba püstitatud mastidega on häiring pildis olemas. Radar ei suuda tuvastada objekte ja genereerib valesihtmärke, samuti on häiritud piiri jälgimine,» ütles TTJA ehitusosakonna juhataja Kati Tamtik.

Üks variant on püstitatud tuulikud seadustada, kuid lahenduse leidmiseks peavad tuulikud vastama planeeringule ja saama kõigi huvitatud osapoolte, sealhulgas lennuameti ja kaitseministeeriumi kooskõlastused, samuti peab tegema keskkonnamõjuhindamised ja ehitusgeoloogilised uuringud.

Ameti esindajate sõnul on lammutamine kõige äärmuslikum meede ja praegu on jutt ärakuulamise õigusest, mida saab pikendada vajadusel kuu aja võrra. «Tahame arendajaga diskussiooni, leida lahendusi, mis võimaldaksid lugeda seda tuuleparki seaduslikuks,» ütles Tamtik.

Sõnajalg: kui riik otsustab meie tuulikud lammutada, siis lähme kohtusse

Tuuleparki arendava Eleon Greeni juhatuse liige Oleg Sõnajalg ütles, et kui riik otsustab nende tuulikud lammutada, siis vaidlustavad nad otsuse kohtus. «Kui riigikohus ütleb, et peame lammutama, siis lammutame, aga loodan, et Eestis võidutseb kaine ja terve mõistus. Nii palju kui meil kogemusi on, siis riigikohus on alati teinud mõistlikud otsused,» lisas ta.

Andres ja Oleg Sõnajalg
Andres ja Oleg Sõnajalg Foto: Saarte Hääl

Andres Sõnajala sõnul esitas TTJA rea valeväiteid projekti puuduste kohta, mis oleksid olnud hõlpsasti ümberlükatavad, kui vaid amet oleks enne pressikonverentsi korraldamist tahtnud neid vastuseid saada. «Muretsevad killustikupadja pärast, aga asjatult. Ettevõtja ei tee selliseid investeeringuid huupi, et äkki püsib tuulik püsti. Tuleb küsida ja vastuseid kuulata, siis ei ole ka hirme ja alusetuid süüdistusi,» rääkis Sõnajalg.

Samas oli tema sõnul positiivne, TTJA juhtidel on lahenduseks vajalikud suunad selged. «Esiteks tahavad nad kindlust, et killustikupadi on ehitatud turvaliselt ja nõuetekohaselt ning ehitusgeoloogia kinnitaks seda ehk et tuulikud püsiks püsti. Teiseks ootavad nad kaitseministeeriumi kinnitust, et häired radarisüsteemist on kõrvaldatud. Mõlemas osas on tegelikult vastused tänaseks olemas,» ütles Sõnajalg.

Kommentaarid (12)
Copy
Tagasi üles