Haruldaste muldmetallide sõjas surma ei saa (3)

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hiina sai monopoliks odava tööjõu ja keskkonnakaitse eiramise tõttu. Haruldaste muldmetallide kaevandamine 2010. aasta oktoobris Jiangxi provintsis Nanchangis.
Hiina sai monopoliks odava tööjõu ja keskkonnakaitse eiramise tõttu. Haruldaste muldmetallide kaevandamine 2010. aasta oktoobris Jiangxi provintsis Nanchangis. Foto: Reuters/ScanPix

Ehkki kaubandussõja süvenedes andis Hiina mõista, et võib kasutusele võtta haruldaste muldmetallide relva, jäid turud üsna rahulikuks, sest kuigi hiinlastel on monopol nende tootmisel, ei nähta selles väga suurt ohtu.

Viimastel aastakümnetel on 90 protsenti haruldastest muldmetallidest tulnud Hiinast, kes valitseb ka maailmaturgu. Mountain Pass, Ühendriikide ainus töötav kaevandus, asub California osariigis. Sealt veetakse metallimaak Hiinasse, Hiinast veetakse puhas metall tagasi või edasi klientidele. Alates 1. juunist maksustatakse maaki 25-protsendilise tollimaksuga, enne seda oli maks 10 protsenti.

Pariisi suveolümpiamängud 26. juulist 11. augustini
Vaata otseülekandeid Kanal 2-st, Duo 5-st, Postimehe veebist ja kuula raadio Kuku kajastusi. Venekeelsetele fännidele pakub põnevust Kanal 7.
Loe kõiki olümpiauudiseid siit.
Tagasi üles