E, 4.12.2023

Lahkuv president saab Eesti Pangalt kuldsed käerauad ja kopsaka hüvitise

Reet Pärgma
, ajakirjanik
Facebook
Comments 1
Tallinn, 24.05.2019
Eesti Panga president Ardo Hansson.

Bank of Estonia Governor Ardo Hansson
FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA
Tallinn, 24.05.2019 Eesti Panga president Ardo Hansson. Bank of Estonia Governor Ardo Hansson FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Eesti Panga nõukogu otsustas kehtestada keskpanga presidendile Ardo Hanssonile tegevuspiirangud, mis kehtivad ühe aasta pärast tema ametiaja lõppu. Kuldsete käeraudadega kaasneb igakuine hüvitis, mille suuruseks on 80 protsenti tema palgast ehk 8160 eurot. Lisaks sai Hansson 25 000 eurot preemiat pikaajalise hea töö eest.

Ardo Hanssoni palk on 10 200 eurot ja sarnaselt palgaga lähevad ka hüvitisest maha maksud. Tegevuspiiranguks on keeld minna tööle kommertspankadesse ja keskpanga rahapoliitika tehingupartnerite juurde. Tegevuspiirangute kehtestamise mõte on vältida huvide konflikti, kuna ametist lahkuv keskpanga president valdab turutundlikku infot Eesti ja Euroopa finantssektori ning Euroopa Keskpanga rahapoliitika kohta.

Euroopa Keskpanga reeglite järgi tuleb Euroopa Keskpanga nõukogu liikmetele kehtestada huvide konflikti vältimiseks tegevuspiirangud. Eesti seaduste järgi saab tegevuspiiranguid kehtestada ainult nii, et inimesele makstakse hüvitist aja eest, mil talle on seatud tegutsemiseks piirangud.

Kui tegevuspiirangu ajal peaks keskpanga endine president rikkuma piiranguid, siis selle eest nõuab pank endiselt presidendilt leppetrahvi, mis on sama suur kui tegevuspiirangu hüvitis. Keskpanga nõukogul on õigus asjaolusid arvestades vähendada trahvi suurust. Kui keskpanga endine president peaks asuma tööle Eesti Panka, siis vähendatakse hüvitist nii palju, et keskpanga töötasu koos hüvitisega ei ületaks algset hüvitise suurust.

Lisaks otsustas Eesti Panga nõukogu maksta Ardo Hanssonile pikaajalise hea töö eest preemiat 25 000 eurot.

Täiendavalt sai nõukogu istungil ülevaate tänavu jaanuaris toimunud suuremastaabilise Põhja-Balti ühise finantskriisiharjutuse käigust ja järeldustest. Keskpanga president Ardo Hansson andis nõukogu liikmetele tavapärase ülevaate euroala majandusolukorrast ning lisaks otsustas nõukogu täiendada selle aasta siseauditi tööplaani.

Enne nõukogu istungit toimus kohtumine Eesti eelarvenõukoguga, kes andis ülevaate oma esialgsest hinnangust värskele riigieelarve strateegiale. Eesti Panga nõukogu avaldas toetust eelarvenõukogu tegevusele ja ühtlasi väljendas rahulolematust selle üle, et valitsuselt laekunud materjalid olid eelarvenõukogu jaoks hinnangu andmiseks ebapiisavad.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles