Venemaa esitas 2 nädala eest kinni peetud Eesti kalalaeva kaptenile süüdistuse (3)

Jaano Martin Ots
Copy
Soome lipu all sõitev kalalaev Roxen kuulub Haapsalu firmale Morobell. Venemaa võimud pidasid laeva 2019. aasta 10. mail Kaliningradi lähedal kinni, kahtlustatuna ebaseaduslikus kalapüügis Venemaa majandusvööndis.
Soome lipu all sõitev kalalaev Roxen kuulub Haapsalu firmale Morobell. Venemaa võimud pidasid laeva 2019. aasta 10. mail Kaliningradi lähedal kinni, kahtlustatuna ebaseaduslikus kalapüügis Venemaa majandusvööndis. Foto: marinetraffic.com
  • Kaliningradis kinni peetud Eesti kalalaeva Roxen kaptenile esitati süüdistus
  • Esialgsetel andmetel võib kohtuistung toimuda järgmisel kolmapäeval
  • Eesti konsulaat osutab meeskonnale abi, laeval on 4 meremeest

10. mail Venemaa majandusvööndis kinni peetud ja Kaliningradi eskorditud kalalaevaga Roxen kaptenile esitati süüdistus, laeval ja kaptenil lahkuda ei lubata. Laevaomanik on kapteni ja meeskonna abistamiseks palganud kaks advokaadibürood.

Välisministeeriumi asekantsler Annely Kolk ütles Postimehele, et eile õhtul esitati Roxeni kaptenile Kaliningradis süüdistus. Kolk lisas, et Eesti konsul on käinud laeval kahel korral ning suhelnud ka advokaadiga, kuid teadaolevalt on süüdistus esitatud ainult laeva kaptenile. Süüdistuse sisu ja võimalikku kohtupidamise käiku ei osanud Annely Kolk täna veel kommenteerida. 

Morobelli juht Raivo Baum teatas Postimehele, et Morobell on palganud laeva ja kapteni abistamiseks advokaadibüroo ning kaasanud meeskonnaliikmetele nõuks ja abiks ka teise advokaadibüroo. 

«Varustamisega tegeleb meie palgatud agent. Meestega on kõik korras, oleme nendega kogu aeg kontaktis ja loodame, et olukord laheneb,» kinnitas Baum. 

Juba kaks nädalat peavad Venemaa võimud Kaliningradis kinni Haapsalu firmale Morobell kuuluvat kalalaeva Roxen. Soome lipu all sõitnud laeva kaptenit süüdistatakse ebaseaduslikus kalapüügis Venemaa majandusvööndis, kus Roxen püüdis 7,5 tonni kilu.

Raivo Baumi kinnitusel sattus laev keelatud tsooni navigatsiooniseadmete vea tõttu ning röövpüüki ega teadlikku majandusvööndisse sisenemist ei olnud. Laeval oli kinni pidamise hetkel 335 tonni lubatud püügipiirkonnast püütud kala. Osaliselt on seaduslikult püütud kala lastitud ümber teisele Morobelli laevale Nessie ning viidud vastuvõtupunkti.

Venemaa ametnikud viisid laeval läbi juurdluse, kontrolliti lasti, navigatsiooniseadmeid ja muid üksikasju. Võimalik kohtuistungi aeg on esialgsetel andmetel järgmisel kolmapäeval. Laeval viibib koos kapteniga kokku neli eestlasest meeskonnaliiget. Keegi ametlikult kinni peetud ei ole, kuid meeskond peab viibima laevas, kuna neli on minimaalne hädavajalik meremeeste arv laeva töös hoidmiseks. Laevas toitu ja varustust jätkub, meeskond maal ei ole käinud.

Koostöös firma Morobell juhtkonnaga on Eesti välisministeerium arutanud võimalust vahetada välja see osa meeskonnast, keda süüdistus ei ähvarda. Olukorra teeb keerulisemaks, et kõigil meeskonnaliikmetel pole kaasas passi ning neil pole Venemaa viisat. Viisa- ja piiritoiminguteks Venemaa piiril ID-kaardist ei piisa.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles