E, 4.12.2023

Rahandusministri nõunik: aktsiiside langetamine on ohtlik

Lennart Ruuda
, reporter
Facebook
Comments
Rahandusminister Martin Helme koos nõunikega. Vasakult: Rain Epler (hilisem keskkonnaminister), Lasse Lehis, Kristel Menning, Kersti Kracht ja Martin Helme.
Rahandusminister Martin Helme koos nõunikega. Vasakult: Rain Epler (hilisem keskkonnaminister), Lasse Lehis, Kristel Menning, Kersti Kracht ja Martin Helme. Foto: Sander Ilvest

Rahandusminister Martin Helme nõunik, maksuekspert Lasse Lehis ütles, et Eestil ei ole alkoholiaktsiisi langetamise kogemust, mistõttu on tegu riskantse ettevõtmisega.

Mis pärast aktsiiside allatõmbamist saama hakkab, on Lehise sõnul keeruline, kui mitte võimatu prognoosida. «Aga selge on ka see, et senised järsud aktsiisitõusud on toonud kaasa niivõrd palju ebasoovitavaid tagajärgi, et kuidagi peab reageerima – lihtsalt leppida sellise piirikaubanduse mahuga ja jääda ootama, millal Läti oma aktsiise tõstab, ei ole minu arvates võimalik,» sõnas ta.

Valitsus jõudis teisipäeval Vihulas peetud riigieelarve strateegia aruteludel üksmeeleni, et viimastel aastatel enneolematult järsult tõusnud alkoholiaktsiisid peavad langema. «Kõik on kokku leppinud, et alkoholiaktsiis langeb, arutelu käib selle üle, millal, kui palju ja kas erinevale alkoholile sarnaselt või erinevalt,» kommenteeris rahandusminister Martin Helme, kes on lubanud töötada selle nimel, et alkoholimaks langeks tänavu juulist.

Ootusärevus on nugade peale ajanud ka õlle- ja viinatootjad. Viimased kardavad, et riik langetab üksnes lahja alkoholi aktsiisi, mis paneks viinatootjad ebavõrdsesse positsiooni. Olgu öeldud, et praegu on maksuerinevus ajaloo üks väiksemaid, umbes 1,5 korda õlletootjate kasuks.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles