Sig Sauer loobus kohtuvaidlusest: kaitsevägi ostab automaatrelvad USA firmalt LMT (2)

Janno Riispapp
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
USA firma Lewis Machine & Tool Company automaattulirelv.
USA firma Lewis Machine & Tool Company automaattulirelv. Foto: Kaitseväe peastaap

Esmaspäeval jõustus Tallinna halduskohtu otsus jätta rahuldamata Sig Saueri taotlus tunnistada tühiseks Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse otsus USA relvatootja Lewis Machine ja Tool Company (LMT) automaatrelvade pakkumus edukaks tunnistamise kohta. 

«Sig Sauer halduskohtu otsust edasi ei kaevanud, seega on käsitulirelvade hanke edukas pakkuja lõplikult LMT. Kaitseinvesteeringute keskus asub ette valmistama läbirääkimisi ja lepingu alla kirjutamist. Lepingu sõlmimiseni on kavas jõuda juunis,» ütles kaitseinvesteeringute keskuse kommunikatsioonijuht Ingrid Mühling.

Kaitseinvesteeringute keskus esitas ringkonnakohtule apellatsioonikaebuse õigusabikulude kohta, mille keskus peab praegu ise kandma. Apellatsioonikaebus ei takista lepingu sõlmimiseks vajalike ettevalmistuste tegemist, märkis Mühling.

Postimehe andmetel oli Lewis Machine & Tool Company pakkumine 22,7 miljonit eurot, Sig Saueril 27,6 miljonit ning Heckler & Kochil 45,5 miljonit eurot.

Kavandatava hankelepingu kohaselt ostab Kaitseinvesteeringute Keskus aastatel 2019–2021 ligikaudu 11 000 automaattulirelva. Lisaks sellele peab sõlmitav raamleping võimaldama täiendavalt kuni 18 000 automaattulirelva ostmist aastani 2024.

Uued automaattulirelvad lähevad 1. ja 2. jalaväebrigaadi käsutusse, kus neid hakkavad kasutama nii kutselised kaitseväelased kui ka ajateenijad. Hanke maksimaalne maht on 75 miljonit eurot.

Vaidlus purunenud kaba üle

Tallinna halduskohus jättis mai alguses tehtud otsusega rahuldamata Sig Saueri kaebuse, millega firma taotles konkurendi pakkumuse tühistamist kaitseväe relvahankel, samas keelas kohus hankelepingu sõlmimise kuni lõpliku kohtulahendi jõustumiseni.

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus soovis raamlepinguga hankida Eesti kaitseväele uusi automaattulirelvi. Hankele vastavaks tunnistati kolm pakkujat, nende hulgas Sig Sauer, edukaks osutus ja hanke võitis Lewis Machine & Tool Company (LMT). Sig Sauer vaidlustas riigihangete vaidlustuskomisjonis (VAKO) LMT pakkumise hankes vastavaks ja edukaks tunnistamise.

Kaebaja soovis kohtumenetluses vaidlustada juba jõustunud, 17. jaanuaril tehtud VAKO otsust. Kohtu hinnangul ei ole kahtlust, et jõustunud otsust enam vaidlustada ei saa ja selle sisu on menetlusosalistele siduv.

Sig Sauer Inc. taotles halduskohtus nii kaitseinvesteeringute keskuse kui ka VAKO otsuse tühistamist, millega tunnistati LMT verifitseerimine edukalt lõppenuks ning nende pakkumus edukaks. Kaebaja hinnangul ei ole hankija otsused õiguspärased, kuna verifitseerimine toimus vastuolus hankedokumentide tingimustega.

Vaidlus oli selles, kas relva kaba ja punatäppsihikut pidi hankedokumentide tingimuste kohaselt kukutamistesti raames testima ja kas nendele testi käigus tekkinud kahjustusi tuli käsitleda relva strukturaalsete ja funktsionaalsete kahjustustena.

Ameerika Ühendriikides toimunud kukkumistestil purunes eestlaste juuresolekul LMT automaadi kaba, ent protokolli seda ei kantud.
Ameerika Ühendriikides toimunud kukkumistestil purunes eestlaste juuresolekul LMT automaadi kaba, ent protokolli seda ei kantud. Foto: Erakogu

Kohus leidis, et hankedokumendid nägid ette, et relva kaba suhtes tuli verifitseerimise raames läbi viia üksnes ülevaatus, mis hõlmas pelka vaatlust ning mõningaid lihtsamaid kaba füüsilist vastupidavust mittekontrollivaid toiminguid nagu erinevad mõõtmised, kaba reguleerimine, proovilaskmine ja nii edasi. Punatäppsihiku osas aga ei näinud hankedokumendid üldse ette verifitseerimist ehk selle suhtes ei pidanud läbi viima kukutamistesti.

Halduskohus leidis ka, et kui vastav relva osa pidi osalema ka mõnes testis, siis oli hankija selle hankedokumendis ka konkreetselt välja toonud. Antud juhul ei tulenenud aga hankedokumendist nõuet, et kaba ja punatäppsihik oleksid pidanud osalema kukutamistestis ja jääma seejuures terveks. Seetõttu ei omanud õiguslikku tähendust asjaolu, et relva kaba ja punatäppsihik said kukutamistestil kahjustusi.

Kokkuvõtvalt oli kohtu hinnangul õige Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse otsustus, et hoolimata relva kabal ja punatäppsihikul esinenud kahjustustest testi käigus tuli LMT pakkumus vastavaks tunnistada. Seetõttu oli õige ka VAKO seisukoht, et relva kaba ja punatäppsihiku võimalikku kahjustamist kukutamistesti raames ei olnud vajalik hinnata.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles