«Sig Sauer halduskohtu otsust edasi ei kaevanud, seega on käsitulirelvade hanke edukas pakkuja lõplikult LMT. Kaitseinvesteeringute keskus asub ette valmistama läbirääkimisi ja lepingu alla kirjutamist. Lepingu sõlmimiseni on kavas jõuda juunis,» ütles kaitseinvesteeringute keskuse kommunikatsioonijuht Ingrid Mühling.
Kaitseinvesteeringute keskus esitas ringkonnakohtule apellatsioonikaebuse õigusabikulude kohta, mille keskus peab praegu ise kandma. Apellatsioonikaebus ei takista lepingu sõlmimiseks vajalike ettevalmistuste tegemist, märkis Mühling.
Postimehe andmetel oli Lewis Machine & Tool Company pakkumine 22,7 miljonit eurot, Sig Saueril 27,6 miljonit ning Heckler & Kochil 45,5 miljonit eurot.
Kavandatava hankelepingu kohaselt ostab Kaitseinvesteeringute Keskus aastatel 2019–2021 ligikaudu 11 000 automaattulirelva. Lisaks sellele peab sõlmitav raamleping võimaldama täiendavalt kuni 18 000 automaattulirelva ostmist aastani 2024.
Uued automaattulirelvad lähevad 1. ja 2. jalaväebrigaadi käsutusse, kus neid hakkavad kasutama nii kutselised kaitseväelased kui ka ajateenijad. Hanke maksimaalne maht on 75 miljonit eurot.
Vaidlus purunenud kaba üle
Tallinna halduskohus jättis mai alguses tehtud otsusega rahuldamata Sig Saueri kaebuse, millega firma taotles konkurendi pakkumuse tühistamist kaitseväe relvahankel, samas keelas kohus hankelepingu sõlmimise kuni lõpliku kohtulahendi jõustumiseni.
Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus soovis raamlepinguga hankida Eesti kaitseväele uusi automaattulirelvi. Hankele vastavaks tunnistati kolm pakkujat, nende hulgas Sig Sauer, edukaks osutus ja hanke võitis Lewis Machine & Tool Company (LMT). Sig Sauer vaidlustas riigihangete vaidlustuskomisjonis (VAKO) LMT pakkumise hankes vastavaks ja edukaks tunnistamise.
Kaebaja soovis kohtumenetluses vaidlustada juba jõustunud, 17. jaanuaril tehtud VAKO otsust. Kohtu hinnangul ei ole kahtlust, et jõustunud otsust enam vaidlustada ei saa ja selle sisu on menetlusosalistele siduv.