Eelarveliitusid on inimeste mõtteis mitmesuguseid – mõned rohkem, mõned vähem integreeritud, mõned ühisvõlakirjaga. Millist iganes te aga eelistaksite, väljaspoolt Euroopa leppeid seda küll ei maksaks üritada.
Kogu ühisrahaliidu poliitika koordineerimine põhineb olemasolevatel lepetel. Asi läheb väga segaseks, kui neist mööda hakatakse hiilima.
Leppe muutmine on üks igavesti suur ettevõtmine ja ma mõistan, miks seda pigem vältida tahetakse. Kõik ju mäletavad konstitutsioonileppe läbikukkumist möödunud kümnendil. See, mida me täna Lissaboni leppe nime all tunneme, küpses ligi 10 aastat, enne kui valmis sai. Uus lepe eeldaks iga liikme nõusolekut, konventsiooni, valitsustevahelist konverentsi, Euroopa Ülemkogu ja Euroopa Parlamendi lõplikku heakskiitu ja lõpuks ratifitseerimist iga liikmesriigi poolt, mõnes neist referendumi alusel.
Saksamaa sai väga hästi aru, et nende ettepanekud nõudnuks pesuehtsat leppemuutust. Sest muidu ei saa Euroopa Kohut eelarvereeglite jõustajana kaasata. Ma ei ole nõus Saksa ettepanekute sisuga ega eelarvedistsipliini ühepoolse kehtestamise ideega. Kuid ma nõustun juriidilise järeldusega: kui tahetakse eelarveliitu, siis ei saa läbi leppemuudatuseta. Kui EL oleks seda aktsepteerinud, oleks võinud sündida palju tasakaalukam eelarveliit, kui see, mida Saksamaa ja Prantsusmaa nüüd kiirkorras eraldi diiliga teha tahavad.
Nüüd kui David Cameron on Euroopa lepete muutmise blokeerinud, töötab Brüsseli masinavärk täiskäigul, et leida mingisugune juriidiliselt korrektne viis, kuidas eraldiseisev euroala liikmete lepe teoks teha.
Üks kandidaat on protseduur, mis kannab nime «tõhustatud koostöö». Teda tutvustati avalikkusele 1990. aastatel, hiljem on protseduuri ka kõpitsetud. Asja mõte on anda vähemalt 9-liikmelisele grupile õigus midagi koos ära teha. Seda protseduuri on rakendatud üksnes Euroopa ühtse patendi ja, tabavalt, ühise lahutusseaduse jaoks. Kahtlane, kas tõhustatud koostööst piisaks eelarveliidu õiguslikuks aluseks. Kas ta kõlbaks isegi luugiks, mille kaudu pääseb uue lepingu avakosmosesse – mis siis asuks koostööle olemasolevaga?