Kummalisel kombel pälvis Cameron Brüsseli kõige tulihingelisemate föderalistide toetuse.
Endine Belgia peaminister Guy Verhofstadt, kes on üks peamisi Euroopa Ühendriikide idee eestvedajaid Euroopa Parlamendis, ähvardas ELi liidrid kohtusse kaevata, kui nood julgevad tegutseda väljaspool ELi piiranguid.
Verhofstadti sõnutsi seaks ELi-väline lepe ohtliku pretsedendi, mis võiks tuua kaasa bloki lõhenemise liikmesriikide «alamgruppideks», mis hakkavad oma suva järgi otsustama, millal ELi institutsioone rakendada võib.
«Küsimus pole vaid selles, kas Suurbritannia on sees või väljas: ennekõike on küsimus liidu olemuses,» ütles Verofstadt ajakirjanikele. «Üha rohkem riike on selle vastu, et [tippkohtumisel sõlmitud] lepinguga riigipööret üritatakse.»
Euroopa Komisjoni ametnikud üritasid summutada Cameroni ja ELi föderalistide häirekellade helinat, väites, et uus lepe võib nõjatuda ELi institutsioonidele ka siis, kui noid ei ole uude pakti ametlikult kaasatud.
Mitmed märkisid, et Schengeni lepe – mis tekitas Euroopa passivaba reisimise territooriumi – sai alguse kui valitsustevaheline leping, enne kui ta ELi lepetesse kaasati.
«Meie meelest saab ka selle lepingu raames teha paljusid asju, aga mõned neist on juriidiliselt keerukad,» ütles Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso. «Me uurime neid asju, aga me usume, et leiame hea lahenduse.»
Mõned potentsiaalsed meetmed on vastuolulised, näiteks laenupidurite nõue kõikide allakirjutanud riikide põhiseadustes ning ühisrahabloki regulaarsete tippkohtumiste kehtestamine.
Kui Euroopa Komisjonile tahetakse anda meelevald seda uut «eelarvepaketti» jõustada, võib tulla probleeme.