Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Eesti kahemehefirma on maailmas konkurendid seljatanud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Adele Pao
Copy
Indrek Narusk
Indrek Narusk Foto: Erakogu

Inseneriteenuseid pakkuv Grabcad, mis alustas paari aasta eest tegutsemist Indrek Naruski ja Hardi Meybaumi eestvedamisel, koondab tänaseks 60 000 inseneri ja Naruski kinnitusel neil enam otseseid konkurente ei ole.

Marketingi Instituudi juht Anu-Mall Naarits kirjutab sellenädalases turunduskommentaaris born globalitest ehk ettevõtetest, mis algusest peale mõtlevad pigem ekspordile.

Grabcad on hea näide Eesti ettevõttest, mis esimesest päevast alates välisturgudel tegutseb. Ettevõte keskendub internetiplatvormi väljatöötamisele, mis võimaldab tootmisettevõtetel ja inseneribüroodel üle maailma efektiivselt insenerteenuseid sisse osta ja tööde teostamist juhtida.

«Meie esimene klient tuli Kanadast. Hetkel tegutseme USA turul, kuid oleme seotud ka Euroopa ja Lõuna-Ameerikaga,» rääkis Narusk ja lisas, et ettevõte alustas tegutsemist Eestis, kuna äri oli online, tuli ka esimene klient läbi interneti.

«Ta leidis meie lehekülje ja tal oli vaja teenust, mida me pakkusime,» meenutas Narusk.

Naaritas sõnul kulub suhtevõrk ambitsioonikale alustavale ettevõttele marjaks ära. Aasta pärast asutamist 2010. aasta mais, rajas Grabcad peakontori Bostonisse, harukontori jäi Tallinnasse.

«(Väga)hea toode müüb ennast ise. Aga loomulikult, tutvused on väga olulised ning need tekivad enamasti siiski inimestega kohtudes, mitte e-maile vahetades. Kui oled ise hakkaja, saab kindlasti ilma kohalikke palkamata hakkama,» tõdes Narusk.

«Tuleb ise ringi käia, sidemeid luua. Oma valdkonna inimesed peavad sind teadma. Kui keegi sind ei tea, siis pole sind ka olemas. Agressiivsus ja järjepidevus tulevad kasuks,» lisas ta soovituse teistele ettevõtetele, kes tahaksid kaugemal ilma teha.

Maailmas on erinevate valdkondade insenere koondavaid keskkondi ja erinevad CAD´i tarkvara kasutajategruppe, kuid sellist teist keskkonda, mis pakuks insenerile seda, mida täna Grabcad, pole.

«Alustasime kahekesi, kolmanda inimese palkasime praktiliselt kohe ja edasi kasvasime järk-järgult, täna on meil Eestist 6 ja USA's 4 inimest, aga otsime mõlemasse kontorisse inimesi juurde,» rääkis Narusk.

Insenere, kes keskkonda kasutavad, on aga üle 60 000. «Meie eesmärk on kasvada maailma suurimaks mehaanika insenere koondavaks keskkonnaks ja seal läheb meil väga hästi,» ütles Narusk.

«Oleme õppinud, et tegutseda tuleb kiiresti ja ideed peavad olema lennukad. Et olla täna ja ka homme edukas, tuleb mõelda juba ülehomse peale.»
 

Tagasi üles