Eesti betoonihiiglane müüb Soome ja Läti tütred

BNS
Copy
TMB AS betoonelementide tehase osanikud Jaan Luts ja Vallot Mangus.
TMB AS betoonelementide tehase osanikud Jaan Luts ja Vallot Mangus. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Jaan Lutsule ja Vallot Mangusele kuuluv Eesti suurim betoonelementide tootja TMB müüb Läti ja Soome üksused välismaa ehitusfirmale Consolis. 

«See, et Consolis omandab meie Soome ja Läti ettevõtted, on tunnustus meie aastatepikkusele tegevusele ning meie meeskondade kvaliteedile,» ütles pressiteate vahendusel TMB tegevdirektor Jaan Luts. Eestis jätkab TMB eraldiseisva äriüksusena.

USA investeerimisfirmale Bain Capital kuuluv Consolis andis teisipäeval teada Betonimestarit Oy ja TMB Elements SIA  omandamisest. Kahe firma käive oli 2018. aastal üle 100 miljoni euro.

Samm on osa Consolise kasvu- ja arengustrateegiast olla Euroopa ehitusturu võtmetähtsusega tegija ning on järg Consolise hiljutisele, 2018. aasta novembris toimunud Tecnyconta omandamisele, mis on üks peamisi raudbetoonelementidest ehituslahenduste tootjaid Hispaanias.

Consolis on varasemalt soovinud osta kogu TMB grupi, sealhulgas Eesti üksuse. Jaanuaris lõpetas konkurentsiamet aga koondumise menetlemise, kuna osalised loobusid sellest. Soovist Eesti üksus osta teatasid pooled mullu augustis.

Ameti avalike suhete juhataja Maarja Uulits ütles toona, et nad andsid Consolisele märku, et koondumine võib Eesti turul tuua kaasa konkurentsiprobleemi, kuna Consolisele kuulub veel teinegi suur betoonitootja E-Betoonelement.

TMB Grupp, endise nimega Tartu Maja Betoontoote AS on asutatud 1961. aastal, seal töötab pea 500 inimest ja aastane käive ületas 2017. aastal 120 miljonit eurot. Ettevõte toodab betoonelemente Baltikumis ja Soomes. Üle-eelmise aasta puhaskasum oli 14,5 miljonit eurot, aasta enne seda oli kasum 5,3 miljonit.

TMB-st kuulub 32,2 protsenti Jaan Lutsule, samuti 32,2 protsendi omanik on firma nõukogu esimees Vallot Mangus. 23 protsenti ettevõttest kuulub Soome ettevõttele Invest Saarelainen Oy ja soomlastest füüsilistele isikutele. Ülejäänud osaluse omanikke äriregistrist ei selgu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles