«Töötan autojuhina jaotusvedudel. Auto on suur ja tagaluugiga, kus kaupa kuni 8 tonni ja see tuleb laiali jagada mitmele kliendile. Kauba mahalaadimisel on mitmel korral olnud arusaamatusi klientide tõstukijuhtidega. Korra olen isegi kukkunud, kui tõstukiga pihta sain. Mida peaksin tegema, et hullemaid õnnetusi ei juhtuks?» küsis lugeja.
Lugeja küsib: mida tähele panna kauba laadimisel?
Vastab Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Rein Reisberg:
Klientide juures nende töötajatega koos koormat maha (või ka peale) laadides on oluline esmalt kokku leppida, kes millist osa laadimistööst teeb. Mõnes ettevõttes võib olla nii, et autojuht näitab ainult, milline kaubaalus tuleb maha tõsta ja muu on juba kliendi tõstukijuhi ülesanne. Teises hoopis nii, et autojuhile näidatakse, kuhu kaup maha laadida ja laadimine on autojuhi töö. Ohud on suuremad, kui laadimistöid teevad autojuht ja kliendi tõstukijuht koos. Siis on mõistlik eelnevalt omavahel rääkida, kes mida teeb ja kuidas toimub omavaheline suhtlemine. Näiteks kuidas annab autojuht tõstukijuhile märku, et ta võib kaubaalust liigutama hakata. Tõstukijuhi vaateväli võib olla tõstetava lasti tõttu piiratud ja ta ei pruugi näha, kas last on tõstmiseks valmis. Kindlasti ei tohi autojuht enam pärast tõstukijuhile märguande edastamist hakata lasti juures midagi toimetama, näiteks pakke kohendama või vahelippe eemaldama.
Nii laadimistööde ajal kui ka lihtsalt teise ettevõtte territooriumil liikudes tuleb kanda märguriietust, et olla paremini nähtav. Laadimistööde ajal on õige kanda turvajalatseid. Need väldivad vigastusi, mis võivad juhtuda tõstetava kauba kukkumisel ning kaitsevad jalga võimalike naelte või kruvide torke eest.