T, 5.12.2023

Järjekordne suurtehing: Lähis-Ida ettevõte ostab Eesti transiidihiiu (5)

Lennart Ruuda
, reporter
Copy
Vopak E.O.S.
Vopak E.O.S. Foto: STANISLAV MOSHKOV/

Araabia Ühendemiraatide ettevõte ostab naftatoodete terminalioperaatori Vopak E.O.S.i, mida Äripäev on pidanud Eesti edukaimaks ettevõtteks läbi aegade. 

Vopaki omanikfirmad teatasid täna, et müüsid kõik transiidifirma aktsiad Abu Dhabi ettevõttele Liwathon. Logistikaettevõtte uus nimi on Liwathon E.O.S. 

Araabia Ühendemiraatide pealinna Abu Dhabi päritolu Liwathoni äritegevuse fookus on vedelkütuste logistikal ja ladustamisel globaalsetel nišiturgudel.

Liwathoni juhatuse esimees Gert Tiivas, kes on varem ka telekommunikatsioonifirmat Starman tüürinud, ütles, et neil on ostu üle hea meel. 

«Hakkame koos kogenud juhtkonnaga ellu viima Liwathoni strateegiat, mis näeb ette vedelkütuste turgu teenindavate terminalide võrgustiku arendamist. Ettevõtte pädevus ja terminalitaristu on head eeldused Liwathon E.O.S.i edasiseks arendamiseks,» rääkis ta.

Liwathon E.O.S.i juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer lisas, et kuna energiaturud on põhjalikult muutumas ja vedelkütuste globaalne nõudlus stabiilselt kasvab, näevad nad häid võimalusi meeskonna pädevuse rakendamiseks, et luua klientidele lisaväärtust.

Suurbritannia investorile Barclay Rowlandile kuuluva Liwathoni peakorter asub rahvusvahelises finants- ja ärikeskuses Abu Dhabi Global Market (ADGM) Araabia Ühendemiraatides.

Tehingu hinda pooled ei avalikusta.

Äripäeva reastas möödunud aasta lõpus Eesti läbi aegade edukaimad ettevõtted, mida trooniski Vopak. Samas tegi Vopak aga üle-eelmisel aastal Eesti ärimaailma kahjumirekordi, lõpetades aasta 99 miljoni euroga miinuses.

Suurim terminalioperaator Baltikumis

AS Liwathon E.O.S. (endise nimega Vopak) on suurim sõltumatu terminalioperaator Baltimaades ning ettevõttele kuulub neli nüüdisaegset naftaterminali kogumahutavusega 1 051 800 kuupmeetrit – Termoil, Trendgate, Pakterminal ja Stivterminal.

Liwathon E.O.S.i terminalid, millel on otseühendus raudtee infrastruktuuriga, paiknevad Muuga sadamas. Liwathon E.O.S. pakub vedelkütuste mere- ja raudteetranspordi teenust Ida-Euroopast Lääne-Euroopasse, Ameerikasse ja Kagu-Aasiasse.   

Kommentaarid (5)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles