R, 29.09.2023

Juncker kritiseeris teravalt Hiina investeeringuid Euroopas

Rait Piir
, reporter
Facebook
Comments 1
Jean-Claude Juncker ja Xi Jinping.
Jean-Claude Juncker ja Xi Jinping. Foto: GREG BAKER / AFP

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker on asunud tervalt kritiseerima Euroopat hiljuti külastanud Hiina presidenti Xi Jinpingi, kes sõlmis mitmete liikmesriikidega suured investeerimislepingud.

«See ei saa nii jääda, et Hiina ettevõtetel on vaba ligipääs Euroopa turule, aga Euroopa ettevõtetel pole samasuguseid vabadusi Hiinas,» ütles Juncker esmaspäeval Saarimaa liidumaal toimunud pressikonverentsil Saksamaal.

Ta lisas, et Hiina investeeringud Euroopasse kahjustavad muuhulgas ka Euroopa Liidu ühise välispoliitika kujundamist. «Meil on tekkinud olukord, kus üks riik ei saa näiteks enam hukka mõista Hiinas toimuvaid inimõiguste rikkumisi, sest üks nende sadamatest on täielikult hiinlaste käes. See ei saa nii edasi minna,» toonitas ta.

Euroopa Liit on muutunud hiljaaegu suhtes Hiinaga varasemast märksa kriitilisemaks, nimetades suurriiki «süstemaatiliseks rivaaliks». Brüssel on mures Pekingi kasvava mõjuvõimu pärast Euroopas, sest Hiina investeeringud kipuvad olema vaenulikud ning küsimuse alla on seatud ka Hiina ettevõtete osalemine 5G võrkude rajamise projektides.

Mitmed Euroopa riigid, näiteks populistliku valitusesega Itaalia on pöördunud Hiina küsimuses otseselt Brüsseli vastu ja pühkinud kahtlused investeeringute suhtes kõrvale. Itaalia liitus möödunud kuul esimese G7 riigina Hiina uue Siiditee projektiga, mis annab Pekingile ligipääsu Itaalia sadamatele.

Juncker on varem öelnud, et tal poleks mitte midagi Siiditee vastu, kui Euroopa ettevõtted sellest kasu lõikaks. Eelmisel kuul mitmeid Euroopa riike külastanud Xi Jinping ütles, et kaks osapoolt võiksid õppida üksteist usaldama. «Me ei saa jääda üksteist alati kahtlustavalt vaatama, et teine osapool võib lüüa noa selga. See on midagi, millest me peame üle saama,» ütles Xi märtsis toimunud ühisel pressikonverentsil Junckeri, Macroni ja Merkeliga.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles