Uurisime justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhatajalt Indrek Nikluselt, miks selline kord Eestis kehtib.
Aivar Pau (AP): Täitemenetluse seadustiku (TsMS) § 461 lg 1 kohaselt täidetakse kohtuotsus pärast jõustumist, välja arvatud juhul, kui kohtuotsus kuulub viivitamatule täitmisele. Sama § lg 3 kohaselt täidetakse otsus sissenõudja avalduse alusel. Kas see tähendab seda, et seadus, kohus, sissenõudja või kohtutäitur peaksid andma mõistliku aja väljamõistetud summa tasumiseks ilma, et see isik muutuks võlgnikuks (st isikuks, kes pole vabatahtlikult olnud nõus väljamõistetud summasid tasuma) ja et kohtutäitur saaks juba kasseerida sisse menetluskulusid? Ehk siis, kas inimesel puudub igasugune vabatahtliku nõude täitmise periood?
Indrek Niklus (IN): Tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja täitemenetluse seadustiku koosmõjul võib võlausaldaja pöörduda täituri poole kohe, kui tal on olemas jõustunud kohtulahend. Seadus ei näe ette mingit kindlat ajavahemikku, millal pärast kohtulahendi jõustumist võib või peab võlausaldaja kohtutäituri poole pöörduma.
See on võlausaldaja vaba valik. Samas ongi kohtulahendi jõustumiseks ette nähtud aeg muu hulgas mõeldud selleks, et võlgnik saaks otsustada, kas ta nõustub kohtulahendiga ja tasub selle kohe ära või soovib ta selle edasi kaevata. Kohtulahend jõustub reeglina 30 päeva jooksul alates võlgnikule kättetoimetamisest. Seda tähtaega saabki pidada ka esimeseks vabatahtlikuks kohtulahendiga kinnitatud võla tasumise tähtajaks.
Kui võlausaldaja soovib, et võlgniku kohustuste sundtäitmiseks alustatakse täitemenetlust, siis peab ta esitama kohtutäiturile avalduse, millele lisatakse juurde ka jõustunud kohtulahend (või muu täitedokument). Kui kohtutäituri hinnangul on kõik eeldused täitemenetluse alustamiseks täidetud, siis koostab ta täitmisteate, mis toimetatakse võlgnikule kätte ja milles ühe kohustusliku punktina on kirjas ka see, kui pika aja jooksul saab võlgnik tasuda võla vabatahtlikult ehk siis ilma riiklike sunnimeetmeteta.