E, 4.12.2023

SEB: büroopindade turul hakkavad peatselt võitma rentnikud

PM Majandus
Facebook
Comments 1
Kontoripind. Foto on illustreeriv.
Kontoripind. Foto on illustreeriv. Foto: Mihkel Maripuu

Balti pealinnades saab kontoripindu üürida palju soodsamalt kui mujal Euroopas ning vabu bürooruume on seni olnud üsna vähe. Uusarenduste tõttu on Tallinnas oodata nii suuremat pindade saadavust kui ka hinnasurvet B-klassi bürooruumidele, näitab SEB koostatud analüüs.

Balti pealinnades on A-klassi büroopindade keskmine rendihind ligikaudu 15 eurot ruutmeetri kohta, mis on tunduvalt madalam kui paljudes teistes pealinnades. Stockholmis tuleb maksta ligi 52 ja Helsingis 36 eurot ruutmeetri eest ning Budapesti ja Varssavi näitaja jääb 23 euro juurde. Samas on Helsingis tervelt 14 protsenti büroopindadest tühjad, samal ajal kui Tallinnas on see näitaja 6,5, Riias 3,5 ja Vilniuses 3,1 protsenti.

Siiski on Balti pealinnades oodata vakantsuse tõusu – Tallinnas isegi üle 10 protsendile –, kuna suhteliselt lühikese aja jooksul valmivad mitmed suuremahulised objektid, mis turu suhtelise väiksuse tõttu avaldavad vähemalt lühiajaliselt tuntavat mõju.

«Tallinnas on kätte jõudnud rentnike aeg, kuna büroopindade lisandumine võimaldab senisest paremaid tingimusi välja kaubelda, seda eriti B-klassi pindade osas. A-klassi bürood suudavad ilmselt senist renditaset säilitada ning ka rendihindu indekseerida. Kuid B-klassi pindade omanikud peavad arvatavasti olema läbirääkimistele avatumad ja mõtlema, kuidas oma pindade atraktiivsust säilitada,» ütles SEB ettevõtete panganduse valdkonna juht Artjom Sokolov.

Kuna Baltikumi pealinnadest on Vilniusesse suudetud meelitada kõige rohkem rahvusvaheliste ettevõtete teeninduskeskusi, siis on sealne büroopindade turg praegu tasakaalus – suurenenud pakkumisele on tulnud vastu samaväärses mahus nõudlust. Riia turg on olnud uusarenduste turule toomisel konservatiivsem ning tipprendihinnad on madalamad kui Leedu pealinnas. Tallinna büroopindade turul SEB lähiaastatel märgatavaks renditõusuks põhjust ei näe, kuid turule tulevad uued büroohooned suudetakse tõenäoliselt siiski mõistliku aja jooksul välja rentida.

«Kontoripindade osas on Tallinn väga konkurentsivõimeline, juhul kui rahvusvahelised ettevõtted vajad oma tegevuse laiendamiseks pindu. IT-arendusüksused, kõne- ja teeninduskeskused ning tugiteenused leiavad sobiva tegevuskoha, kui muud tingimused sobivad. IT-arenduskeskustel ja tugiteenuste osutajatel on täna võimalik valida mitmete alternatiivide vahel ning lisaks on neil läbirääkimisjõudu ka tingimuste üle,» ütles Sokolov.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles