ÜRO: Palgast ei piisa. Sajad miljonid inimesed käivad tööl, aga elavad ikka vaesuses

BNS
Copy
Vaesus. Foto on illustratiivne.
Vaesus. Foto on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Maailma töötusmäär langes mullu 5,1 protsendilt 5 protsendile, kuid paljud töökohad ei paku piisavat elatist ja 700 miljonit töölist kimbutab vaesus, teatas ÜRO.

ÜRO Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (ILO) märkis, et mullu oli esimene kord, kui töötus vähenes tasemele, mida viimati nähti enne 2008. aasta rahanduskriisi.

ILO asejuht Deborah Greenfield hoiatas Genfis pressikonverentsil aga, et globaalse töötuse langemine edaspidi ilmselt aeglustub, tulenevalt ebakindlusest majanduses ja majanduse väljavaate halvenemisest.

ÜRO teatel peaks töötus jääma maailmas samale tasemele ka tänavu ja 2020. aastal, kuigi töötute arv peaks järgmisel aastal tööjõu suurenemise tõttu kasvama kahe miljoni võrra 174 miljonini.

Raportis rõhutati, et on endiselt sadu miljoneid inimesi, kes kannatavad vaesuse all hoolimata tööl või lausa mitmel töökohal käimisest.

Seejuures leiti, et enamusel maailma 3,3 miljardist töölisest on puudu «materiaalsest heaolust, majanduslikust kindlusest, võrdsetest võimalustest või inimarengu ulatusest».

«Töötamine ei taga alati väärikat elamist,» ütles ILO uurimisjuht Damian Grimshaw, märkides, et «700 miljonit inimest elavad äärmuslikus või mõõdukas vaesuses hoolimata töötamisest».

Raportis toodi veel välja, et 61 protsenti töötajatest ehk umbes 2 miljardit inimest on tööl mitteametlikult ja neil puuduvad sotsiaalsed ja lepingulised garantiid.

See arv võib Greenfieldi sõnul veel kasvada, kui populaarsust koguvad uued ärimudelid ja tehnoloogiad, millega luuakse ajutisi töökohti. Näitena tõi ta transpordirakendused nagu Uber.

«Õigete meetmeteta võib see kergesti suurendada mitteametlikku tööjõudu,» lisas ta.

ÜRO organisatsioon märkis veel, et soolõhe osas ei ole tööturul suuri edusamme tehtud, seda eriti araabiamaades, Põhja-Aafrikas ja Lõuna-Aasias. Leiti, et maailmas on tööl vaid 48 protsenti naistest võrreldes 75 protsendi meestega.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles