E, 5.06.2023

Uuring: püsimatud töötajad teenivad palju kõrgemat palka

Lennart Ruuda
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Rahapakk
Rahapakk Foto: Marko Saarm / Sakala

Hea erialase ettevalmistuse ja kogemusega töötajad, kes on viimase aasta jooksul töökohta vahetanud, teenivad 18 protsenti rohkem, kui üle kümne aasta ühe tööandja juures töötanud inimesed.

Alla aasta oma praeguse tööandja juures töötanud inimesed teenisid keskmiselt 1717 eurot brutotasu, üle kümneaastase staažiga töötajad aga 1453 eurot. Seega teenisid hiljuti töökohta vahetanud inimesed 18 protsenti rohkem kui pikka aega ühes organisatsioonis ametis olnud töötajad, selgus Palgainfo Agentuuri ja CVKeskus.ee korraldatud tööturu- ja palgauuringust.

Tulemused on sarnased peaaegu kõigis ametirühmades – lühema staažiga töötajad teenivad rohkem kui pikema staažiga töötajad. Juhtide puhul oli alla aastase staažiga töötajate brutotöötasu lausa 26 protsenti ja tippspetsialistide puhul 24 protsenti suurem kui üle kümneaastase staažiga töötajatel. 

Hiljuti töökohta vahetanud müügi- ja teenindustöötajad teenisid 14 protsenti rohkem kui nende pikema staažiga kolleegid, seadme- ja masinaoperaatorid 16 protsenti rohkem. Erandiks olid esmatasandi juhid ja lihttöölised, kelle puhul oli kõrgeim brutotöötasu 1–2-aastase staažiga töötajatel. 

Töötajate palkade analüüsimisel võrreldi brutotöötasusid tööstaaži järgi organisatsioonis. Võrdlusse võeti töötajad, kelle erialane ettevalmistus vastas täielikult ametikoha nõuetele või ületas seda ning kel on kolm või rohkem aastat erialast kogemust. Seega jäeti analüüsist välja ilma erialase ettevalmistuse ja töökogemuseta tööturule sisenejad.

Palgainfo Agentuuri juhi Kadri Seederi sõnul näitavad analüüsi tulemused, et praegusel tööturul on töökoha vahetus üsna kindel võimalus oma sissetuleku suurendamiseks. «Töötajate puuduses on tööandjad sunnitud värbama teistes organisatsioonides töötavaid inimesi ning tegema ka paremaid palgapakkumisi, mis võivad olemasolevat palka 20–30 protsenti ületada,» kommenteeris Kadri Seeder. 

«Näeme uuringu tulemustest, et kasvanud on ka nende töötajate palgad, kes on ühes organisatsioonis kauem töötanud, kuid palgatõusust osasaanuid on nende seas vähem ning palgakasv tunduvalt tagasihoidlikum kui tööturul aktiivsematel töötajatel,» lisas Kadri Seeder.  

2018. aasta sügisel osales uuringus 505 organisatsiooni esindajat ning 10 946 töötajat ja tööotsijat.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles