Trump eemaldas sanktsioonid Putini lähedase liitlasega seotud ettevõtetelt
Sama oligarhi kahtlustatakse USA presidendivalimiste mõjutamises.

Oleg Deripaska (paremal). FOTO: Mikhail Metzel / Mikhail Metzel/TASS

Vaatamata kodumaisele vastuolule eemaldas USA president Donald Trumpi administratsioon pühapäeval sanktsioonid kolmelt ettevõttelt, mis on seotud Venemaa oligarhi Oleg Deripaskaga, kes on president Putini lähedane liitlane ja keda kahtlustatakse 2016. aasta presidendivalimiste mõjutamises.

Sanktsioonid eemaldati suurtelt alumiiniumitootjatelt Rusal, En+ Group ja JSC EuroSibEnergo, sest USA justiitsministeeriumi sõnul on Deripaska loovutanud kontrolli nende ettevõtete üle ega osale enam nende juhtimises. Kriitikute sõnul pole see aga tegelikult sugugi nii ning oligarh juhib alumiiniumihiiglasi nüüd lihtsalt läbi kaudsete sidemete. Justiitsministeeriumi sõnul on Deripaska enda vastu kehtestatud sanktsioonid endiselt jõus.

USA kehtestas kolmele suurettevõttele sanktsioonid aprillikuus karistuseks Putini režiimi «pahaloomulise» tegevuse eest üle kogu maailma. Nende tegevuste hulka kuuluvad näiteks Krimmi jätkuv okupeerimine, Süüria diktaatori Bashar al-Assadi valitsusvägede toetamine kodusõjas ning USA 2016. aasta presidendivalimiste mõjutamine läbi küberrünnakute. Oleg Deripaskat peetakse üheks Putini lähimaks liitlaseks.

USA demokraadid ja mõned vabariiklased üritasid varem sellel kuul senatis sanktsioonide tõstmist peatada, kuid edutult. Mõlemast erakonnast on tulnud pühapäevase otsuse suhtes etteheiteid, sest Trump ja tema kampaaniameeskond on uurimise all seoses võimalike Kremli sidemetega 2016. aasta presidendivalimiste ajal.

Oleg Deripaska nimi on tulnud korduvalt üles Trumpi presidendikampaania uurimise käigus.  Vene miljardäril olid sidemed Trumpi kampaaniajuhi Paul Manafortiga, kes tunnistas ennast 2018. aasta septembris süüdi riigivastases vandenõus ja tunnistajate mõjutamises.

Möödunud nädalal vahistati Moskvas valgevene päritolu modell Nastja Rõbka, kes oli enda sõnul Deripaska armuke ja kes on juba mõnda aega palunud USA-lt asüüli, väites, et tal on tõendeid, mis kinnitavad Deripaska osalust presidendivalimiste mõjutamises. Vene politsei on Rõbka nüüdseks vabastanud.

Tagasi üles
Back