Eesti energiatootja hakkab Lätti hakkpuidukatlamaja rajama

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hakkepuit.
Hakkepuit. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Adven Eesti tütarettevõte JSC Valmieras Enerģija (VE) ja ehitusettevõte SIA Monum sõlmisid koostöölepingu, et ehitada Valmierasse Koiva jõe paremale kaldale hakkpuidukatlamaja.

«Oleme väga tänulikud, et meile on usaldatud niivõrd oluline ja ambitsioonikas projekt. Tänu kontserni kogemustele Eestis, Soomes ja Rootsis saame selles projektis rakendada grupi parimaid kogemusi kaasaegsete, keskkonnasõbralike ning nutikate lahenduste näol. Sellise projektiga loome kasu nii Valmiera elanikele, kohalikele hakkpuidu tootjatele kui ka ümbritsevale keskkonnale,» kommenteeris lepingut Adven Eesti arendus- ja investeeringute juht Priit Tiit.

Rajatav katlamaja hakkab kaugküttesoojust tootma 2020. aastal. Projekti kogumaksumus on ligikaudu 5 miljonit eurot, millest 1,66 tuleb Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondist, teatas Adven. Projekti näeb ette 9-megavatise võimsusega hakkpuidukatla ja 1,5-megavatise võimsusega suitsugaaside kondensaatori paigaldamist. Kondensaatori abiga saadakse tagasi metsast tuleva märja hakkpuidu põletamisel selle kuivatamiseks minev energia. Riia tänaval oleva katlamaja gaasikatlad teisaldatakse hiljem uude asukohta tipukoormuse katmise tarvis.

Valmiera asub Eesti piirist 50 kilomeetri kaugusel. Linna keskelt jookseb läbi Koiva jõgi, mistõttu on linna kaugküttevõrk kaheks piirkonnaks jaotatud. Ühel pool jõge varustab juba täna elanikke soojusega 5-megavatise võimsusega hakkpuidukatlamaja. Teisel pool jõge, kus paikneb linna põhivõrk, toodetakse soojust aga keset linna asuvas gaasikatlamajas. Allkirjastatud lepingu eesmärk on viia linna soojatootmine üle taastuvale biokütusele ning kolida kogu tootmine linna äärde. Biokütuse kasutamist peab oluliseks ka kohalik linnavolikogu.

«Uus hakkpuidukatlamaja aitab kaasa Valmiera linna säästvale arengule ja elanike elukvaliteedi parandamisele. Leiame, et projektil on nii linna kui ka elanike jaoks olulised majanduslikud ja keskkonnaalased eelised,» märkis linnavolikogu esimees Jānis Baiks.

Praegu toodab Adven Latvia 70 protsenti soojusenergiast maagaasist. Suurendades hakkpuidust toodetud soojusenergia osakaalu, saavutatakse suurem iseseisvus maagaasitarnijatest, hind muutub stabiilsemaks ning tänu kohalike ettevõtjate tooraine kasutamisele jääb raha riigi majandusele. Valmiera linnavalitsuse otsuse kohaselt on vaja soojuse tootmises kasutatavaid kütuseliike mitmekesistada, tagades seeläbi stabiilsem ja keskkonnasäästlikum tootmine.

Valmieras Enerģija aktsionärid on SIA Adven Latvia, millele kuulub 52,15 protsenti ettevõtte aktsiatest, ja Valmiera linnavalitsus. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles