Ebameeldiv avastus: palgatöötajad kaotavad uues vanemahüvitises

Foto on illustratiivne FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Septembrist muutub vanemahüvitise arvestamise valem ning neljapäevane Postimees arvutas välja, et muist hüvitise saajaid võidab sellest, muist kaotab. Edasi uurides selgus, et tegime arvutustes vea. Tegime uue arvutuse sünnitamise kuu järgi terveks aastaks ning selgus, et palgatöölt sünnitama läinud naiste seas võitjaid polegi.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eelmist arvutust tehes ei võtnud me arvesse, et aasta lõpus sünnitajal tekib õigus vanemahüvitisele ka vana süsteemi järgi siiski uuel aastal, kui on lõppenud tema 140-päevane rasedus- ja sünnituspuhkus. See tähendab aga, et ka aasta viimasel neljal kuul sünnitanud naiste jaoks on vastupidiselt neljapäevases artiklis väidetule vana süsteem soodsam.

 

Sotsiaalministeeriumi perepoliitika juht Pirjo Turk möönis, et arvutusperioodi muudatuse tõttu väheneb paljude vanemahüvitise saajate sissetulek, kuid ta avaldas lootust, et see on piisavalt väike, et mitte kellegi pereplaanidele põntsu panna.

«Jah, me ei lükka tagasi, et vanemahüvitise arvutuse perioodi muutus mõjutab paljusid, aga me ei nõustu, et see on kahjulik kõigi jaoks,» ütles ta ja selgitas, ligi kolmandik vanemahüvitise saajaid on arvestusperioodil olnud töötud või teeninud alampalka – nende vanemahüvitise suurus ei muutu.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back