"Eesti Laevajuhtide Liidu hinnangul on ebaõiglane võtta meremeeste töötasudest rääkides aluseks mõne väga spetsiifilise ametikoha kõrge töötasu ning jätta sellest mulje kui meremeeste tavapärasest töötasust," märkis meediale saadetud teates Laevajuhtide Liidu juhatuse liige Tauri Roosipuu.
Aasta keskmise kuutasu saamiseks tuleb see summa jagada kahega, kuna sageli kodus oldud aja eest palka ei maksta, lisas Laende.
Eesti Laevajuhtide Liidu juhatuse esimehe Janno Laende sõnul kasutatakse meremeeste palkadest rääkides sageli üksikuid erandlikke näited, millest jääb mulje, et tegu on tavapäraste ja keskmiste palkadega. „Keskmine kapten ei teeni ealeski 15 000 eurot kuus, isegi mitte üksnes merel töötatud kuu töötasu arvestades. Selline töötasu tuleb kõne alla näiteks väga spetsiifilises offshore-sektoris. Pigem jääb kapteni keskmine töötasu umbes 6000 euro juurde ja sedagi üksnes merel olles. Aasta keskmise kuutasu saamiseks tuleb see summa jagada kahega, kuna sageli kodusoldud aja eest palka ei maksta,“ lisas Laende.
Artiklis Eesti mehitusfirmadest tõi Mereakadeemia täiendõppekeskuse juhataja Rasmus Hirtentreu näiteks, et tankerikapten võib teenida 15 000 kuni 18 000 eurot kuus, mistõttu sellist palka teenivatel meremeestel on otstarbekas registreerida end soodsama maksumääraga riigi residendiks.
Näiteks mõningad meretööde palganumbrid
(Eesti Laevajuhtide Liidu andmetel)
Kapten - 6000 eurot
Vanemtüürimees - 5000 eurot
2. tüürimees - 3000+ eurot
3. tüürimees - 2500+ eurot
Pootsmanid ja madrused 750-1300 eurot
Tauri Roosipuu selgitas, et toodud numbrid on palgafond, millest makse pole makstud.
"Segameeskondade puhul võib olla, et ohvitserid on lipuriigist ja nende eest on sotsmaks makstud ja sotsiaalsed garantiid olemas. Tulumaksu maksavad nad oma residentsusriigis ja siin võib olla variante: 0%, tulumaks alampalgalt vms.
Reakoosseis võib aga olla kolmandatest riikidest ja neil pole mingeid sotsiaalseid garantiisid, tulumaksu maksavad nad enda residentsusriiki.
Kui lisada kolmas ja neljas residentsus, võib tekkida olukord, kus kõik maksavad makse erineval määral ja neil on erinevad tagatised. Maksustamise variante on väga palju, seepärast on võimatu mingit õiget keskmist leida," selgitas Roosipuu.