Investorid lubavad Sauele 100-miljonilist andmekeskust

Lennart Ruuda
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Serveripark.
Serveripark. Foto: BENOIT TESSIER/REUTERS

Soome ja Eesti investoreid ja tehnoloogiaeksperte koondav MCF Group Estonia OÜ kavatseb järgmisel aastal ehitada Sauele Balti suurima andmekeskuse, mis läheb hinnanguliselt maksma 100 miljonit eurot ja meelitab Eestisse oma andmeid hoidma suured välisfirmad.

Projekti veab juba 2015. aastast MCF Groupi juhatuse liige, telekomisektori taustaga Kert Evert, kes nägi, et turul on korraliku andmekeskuse rajamiseks tühi nišš – praegused andmekeskused pole piisavad töökindlad ja füüsiliselt turvalised. 

«Projekti koguinvesteering ulatub üle saja miljoni euro. Projektiga kaasnev rahaline mõju on Eestile aga mitu korda suurem. Selline andmekeskus loob palju uusi võimalusi kogu Eesti IT- ja telekomisektorile laiemalt. See omakorda tugevdab meie positsiooni regioonis ning avab uued võimalused rahvusvahelises konkurentsis,» ütles Evert pressiteates. 

Tema sõnul vajab Eesti e-riigi edasiseks arendamiseks maailmatasemel andmekeskust. «Ettevõtete ja asutuste jaoks ei ole jätkusuutlik hoida IT-süsteeme iganenud seadmeruumides ja hetkel ei ole Eestis ühtegi sellises mahus sihipäraselt rajatud keskust. Uus andmekeskus on riiklikult oluline, et meie oma e-riik, idufirmad, ettevõtted ja ka globaalsed tegijad saaksid end Eesti turul turvaliselt tunda,» lisas Evert.

MCF tegeles sobiva asukoha valimisega ligi kaks aastat. Riskianalüüsi tulemusel otsustati keskus rajada Saue valda. Valitud asukoht tagab Everti sõnul parimad eeldused turvanõuete täitmiseks ja sealt kulgeb läbi vajalikus mahus töökindlaid elektri- ja fiiberoptika ühendusi. Sauel on ka mitu potentsiaalset arendusprojekti ja ettevõtet, mis saaksid seadmete jahutamisest vabanevat jääksoojust taaskasutada ning sellega nii keskkonda kui ka raha säästa.

Valmib mitmes etapis

MCF andmekeskus ehitatakse valmis mitmes etapis. Projekteerimine tehti koostöös Soome erialaspetsialistidega. Andmekeskuse ülesehitus on modulaarne, mis tähendab, et iga kliendi jaoks on võimalik välja ehitada vajadustest lähtuvalt privaatsed seadmeruumid. Lisaks luuakse võimalused tänapäeval populaarsust koguvate väikeste konteinertüüpi andmekeskuste majutamiseks.

Esimese 6-megavatise võimsusega hoone ja selleks vajaliku taristu ehitamist plaanitakse alustatakse 2019. aasta esimeses pooles ning eeldatav valmimise tähtaeg on aasta lõpus. Arengukavas on ette nähtud piisavalt ruumi kompleksi laiendamiseks. Esialgne taristu võimaldab kompleksi arendada enam kui 20 MW koguvõimsuseni, mida on vajadusel võimalik suurendada. 

Andmekeskuse projekti algatasid 2015. aastal pikaajalise kogemusega Eesti ning Soome erainvestorid. Investorid on projekti valitud eelkõige nende kompetentsi ja kogemuste põhjal. Meeskonna kogemus hõlmab suurprojektide juhtimist, ehitust, andmekeskuste rajamist, loodussäästlikku investeerimist, elektri tootmist ja müüki.

Projektil on aidanud praegusesse etappi jõuda teiste seas ka näiteks EAS ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning veel kümmekond avaliku ja erasektori asutust. Hetkel käivad läbirääkimised andmekeskuse ankurklientidega ja tegeletakse eellepingutega.

Saue ja Harku valla piirile rajatava andmekeskuse hoonete pindala on 12000 – 35000 ruutmeetrit mahutavusega ligi 1000 seadmekappi 40 000 serveriga. Andmekeskuse võimsus on 20+ megavatt-tundi, mida tagavad kaks 110-kilovoldist sõltumatut elektriühendust ning lisaks diiselgeneraatorite 100000-liitrine kütusevaru.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles