R, 8.12.2023

Hinnavõrdlus: vaata, milline elektri- või gaasimüüja on kõige kallim

Maria Joost
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elektri- kui ka gaasimüüja vahetamise protsess on suurematel müüjatel veebipõhine, võtab viis kuni kümme minutit ja on tarbijatele tasuta.
Elektri- kui ka gaasimüüja vahetamise protsess on suurematel müüjatel veebipõhine, võtab viis kuni kümme minutit ja on tarbijatele tasuta. Foto: Pexels / CC0 Licence

Praegu on parim aeg elektri- ja gaasimüüja leping üle vaadata ja ning veenduda, et tegemist on turu kõige sobilikuma pakkujaga. Võrdlusportaalid elektrihind.ee ja gaasihind.ee vaatasid hinnad üle ning tegid juba seitsmendat aastat lühikese kokkuvõtte turu hetkeseisust.

«Elektrimüüjate pakettide hinnapõhimõtted on pidevas muutumises, see hooaeg tasub börsipakettide puhul jälgida lisaks marginaalile ka fikseeritud kuutasu komponenti. See hooaeg on jätkunud trend, kus ära liikunud klientidele tehakse nö letialuseid tagasivõitmise pakkumisi,» kommenteerib võrdlusportaalide elektrihind.ee ja gaasihind.ee looja Kert Valbet.

Milline on soodsaim elektripakett?

  • Soodsaim börsipakett, Eesti keskmise tarbija* näitel, on Imatra Elektri pakett, mille kulu oleks 188 eurot aastas (marginaaliga 0.18 s/kWh, kuutasu null eurot, tegemist kanalipõhise kampaaniahinnaga). Sarnasesse kanti jäid veel ka 220 Energia ja Eesti Gaasi paketid, need olid aasta lõikes vaid kuni paar eurot Imatra Elektri omast kallimad. Kõige kallim pakkujatest on aga Eesti Energia, mille börsipaketi kulu oleks 213 eurot aastas. See on soodsaimast pakkujast 26 euro st 14 protsendi võrra kallim ja mõjutatud ennekõike 1,99 eurot fikseeritud kuutasu komponendist. Tuleks arvestada, et kuna Eesti Energial pole läbipaistvat hinnastamist vaid hind sõltub tarbijast, siis võib see erineda võrdluses kasutatud hinnast.
  • Fikseeritud hinnaga pakettidest on soodsaim 220 Energia pakett, mille aastane hind on 194 eurot (päevane tariif 6.09 s/kWh, öine 5.09 s/kWh). Fikseeritud hinnaga pakettidest aga kõige kallim on Eesti Gaasi pakett, aastase kuluga 269 eurot. See on aga kõige soodsamast paketist 75 euro ehk 39 protsendi võrra kallim. Ka Eesti Gaasil pole läbipaisvat hinnastamist st nende pakettide hind sõltub tarbijast ja võib seepärast erineda võrdluses kasutatud hinnast.
Elektrihind.
Elektrihind. Foto: Elektrihind.ee

Kes on soodsaim gaasimüüja?

  • Soodsaimat muutuv või börsihinnaga paketti, Eesti keskmise tarbija* näitel, pakub 220 Energia aastase kuluga 211 eurot (gaasihind 3.30 senti/kWh). Kõige kallim pakett on Alftom Gaasi ja Soojuse OÜl, kuluga 293 eurot aastas. See hind on soodsaimast variandist 39 protsenti kallim. Börsihinnaga pakette pakuvad täna turul ainult Alexela ja 220 Energia ja need on sarnased muutuvpakettidega kuna muutuvad igakuiselt.
  • Fikseeritud hinnaga pakettidest on soodsaim 220 Energia pakett aasta kuluga 212 eurot (gaasihind 3.33 senti/kWh). Hetkel pakub fikseeritud pakette ainult kolm gaasimüüjat (220 Energia, Eesti Energia ja Alexela), kallim neist on Alexela Energia pakett aasta kuluga 231 eurot, mis on soodsaimast 19 eurot ehk 9 protsendi võrra kallim.
Gaasihind.
Gaasihind. Foto: Elektrihind.ee

Kuidas käib elektri- ja gaasimüüja vahetamine?

Elektri- kui ka gaasimüüja vahetamise protsess on suurematel müüjatel veebipõhine, võtab viis kuni kümme minutit ja on tarbijatele tasuta. Vahetusprotsessiga ei teki elektri- või gaasitarne katkestusi. Uus müüja lõpetab vana lepingu tarbija eest ise. Müüja vahetus toimub hiljemalt ülejärgmise kalendrikuu vahetumisel.

* Statistikaameti andmetel on keskmine energiatarbimine Eesti leibkondades 3464 kWh elektrienergiat ja 610 m³ (6 381 kWh) maagaasi aastas. Kulu aastas sisaldab energia osa elektriarvest ja gaasiarvest koos käibemaksuga (sh fikseeritud kuutasud, marginaalid jms), ei sisalda võrgutasusid, aktsiise ja taastuvenergia tasu ja on arvutatud Elektrihind.ee/Gaasihind.ee võrdluskalkulaatoriga. Võrreldud on elektri- ja gaasimüüjate ettemaksuta pakette seal hulgas kanalipõhiseid erihindu (n Imatra Elekter börsipakett). Kuna Eesti Energia ja Eesti Gaasi elektrihinnad on tarbijapõhised, siis võrdluseks on kasutatud Tallinna korterit elektritarbimisega 3066 kWh/a. Hinnainfo seisuga 21.11.2018. Hinnad võivad muutuda.

Eesti Energia kommentaar

Miks on Eesti Energias igal kliendil elektrit ostes personaalne hind?

Elektrimüüjat valides tasub silmas pidada, et alates elektrituru avanemisest ei ole Eestis enam ühesugust elektri hinda igale kliendile. Just seetõttu ei saa teha ka üldistusi, et üks müüja on kallim või odavam absoluutselt iga kliendi jaoks.

Eesti Energia erakliendi ärijuht Ester Ausmees sõnul ei maksa elektrimüüjat valida üksnes sõprade kogemuste, leheartiklite ega hinnaportaalide põhjal, kus kuvatakse elektrimüüja «keskmist hinda», sest see ei ole suure tõenäosusega see hind, mida müüjalt pakkumist küsides saad. «Kui on soovi avatud turul osta elektrit targalt, tuleb hinnapakkumised igalt müüjalt siiski ise võtta ning selle info põhjal oma otsus kujundada,» julgustab Ausmees Eesti Energia poole pöörduma.

Mis mõjutab elektrihinda?

Energiavaldkond ja elektrihinna kujunemine tunduvad pealiskaudsel vaatlusel üsna lihtsad, kuid tegelikkuses mõjutavad elektrihinda mitmed väikesed nüansid. «Eesti Energia ei kuva oma koduleheküljel «keskmist elektrihinda» või orienteeruvat hinda. Selleks, et Eesti Energia tulevased kliendid saaksid korrektse hinnainfo, palume personaalse elektrihinna teada saamiseks sisse logida meie e-teenindusse või võtta ühendust meie klienditeenindusega,» selgitab Ausmees.

«Olles end e-teeninduses või klienditeeninduse infotelefonil tuvastanud, näeme me tänu kaugloetavatele arvestitele Eleringi andmelaost varasemate tarbimisandmete põhjal, milline on kliendi personaalne tarbimisprofiil. Tarbimisprofiil annab muuhulgas ülevaate, kui suur on kliendi elektritarbimine ning milline on öö ja päevase elektritarbimise vahekord. Selle andmestiku pinnalt saab Eesti Energia kliendile soovitada kas ühe- või kahetariifset elektripaketti, samuti soovitada kliendi vajadusest lähtuvalt kas fikseeritud hinnaga, börsihinnaga või võrdsete osamaksetega elektripaketti,» lisab Ausmees.

Tasub teada, et elektrihinda mõjutab ka valitud pakett ning lepinguperioodi pikkus. Üldiselt kehtib põhimõte, et mida pikem lepinguperiood, seda odavam on ka elektri kilovatt-tunni hind. Seda sellepärast, et elektrituru toimimise põhimõtetest lähtuvalt on ka elektrimüüjale elekter odavam, kui seda osta börsilt pikemalt ette. Lühemaks perioodiks ette ostetav elekter on kallim nii elektrimüüja ning sellest tulenevalt ka tarbija jaoks.

Kuigi elektri ostuhinda saab fikseerida lepinguga lausa kolmeks aastaks, on oluline meeles pidada, et erakliendil on õigus lepingut lõpetada või paketti muuta ühekuulise etteteatamisega. Klient ei ole ühe lepingu küljes „lukus“, vaid saab paketti või lepinguperioodi vastavalt oma soovidele ja vajadustele alati muuta.

Lisaks on alati võimalik valida endale ka Rohelise Energia elektripakett, mis tagab, et 100 protsenti kliendi tarbitud energiakogusest on toodetud taastuvatest energiaallikatest. Rohelise Energia ostmisega mõjutavad kliendid elektritootmise arengut, et ümbritsev keskkond oleks paremini hoitud ning olemasolevad loodusvarad otstarbekamalt kasutatud. Mida rohkem on Rohelise Energia kliente, seda suuremaks kasvab taastuvenergia osakaal elektritootmises ja seda vähem paiskub elektritootmisel õhku süsihappegaasi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles