1998. aasta 17. augustil devalveeris Venemaa rubla ning osutus maksejõuetuks oma võlakirjakohustusi täita (defaulting) ning lisaks kuuluti välja 90-päevane moratoorium osa pankade kohustuste täitmisele, kaasa arvatud mõned võlakohustused ja kohustused tulevikutehingute suhtes.
Rubla devalveerimisega ei kukkunud kokku mitte üksnes Venemaa, kuid väga tugeva hoobi sai ka Eesti majandus.
Esimesena lõidki häirekella Eesti põllumajanduse esindajad. Sügisel nõudsid piimatöösturid Venemaa turu kadumise tõttu sadu miljoneid kroone (kümneid miljoneid eurosid) kompensatsiooni valitsuse reservfondist. Piima kokkuostuhindade alanemise tõttu saatsid väiketootjad lehmad tapamajadesse.
Valitsuselt tahtsid tagatist kuni 300 miljoni kroonile (19 miljonile eurole) ka pangad eesotsas Hansapangaga.
1998. aasta osutus pankadele konkurentsitult viimaste aastate kehvimaks. Laenuprovisjonid kasvasid võrreldes aasta varasemaga Eesti Ühispangal kolm, Hansapangal koguni üheksa korda. Hansapank sai 60 miljonit krooni (3,8 miljonit eurot) kahjumit, veel halvemast päästis edukas liisingutegevus.
Juunis võttis Eesti Pank tegevuslitsentsi Eesti Maapangalt, kellele augustis kuulutati välja ka pankrot. Oktoobris võeti litsents EVEA pangalt, pankrot kuulutati välja järgmise aasta veebruaris.
Tegutsevatele suurpankadele läks ja neile jäi hulgaliselt pankrotistunud klientide laenu- ja liisinguklientide tagatisvara. Hambamehed naersid, et pankadel, eriti Hansa- ja Ühispangal on oma puidu-, piima- ja kaladivisjonid.
Kellele kuuluvad Daiwa laenu vastu saadud Hoiupanga aktsiad?
«Daiwa laen – afäär või appikarje», nii alapealkirjastas majandusajakirjanik Peeter Raidla oma raamatu «Eesti kapitali ausammas» Daiwa laenu käsitleva peatüki.
«Tagantjärele võib ju Daiwa juhtumit igatpidi hinnata, aga mina olen endiselt arvamusel, et me tahtsime sellega panka päästa. Vähemalt oma arust,» kinnitas Hoiupanga toonane juht Raidlale. «Kusjuures tänu Daiwale Hoiupanga aktsiaemissioon tegelikult ju ka õnnestus – me tõime Eestisse ligi 2 miljardit krooni (128 miljonit eurot – T.O.) raha. 690 miljonit (44 miljonit eurot) tuli emissioonist ja lisaks saime finantsturgudelt selle peale üle miljardi krooni laenuraha. Kui seda rahavoogu poleks olnud, võinuks mitmed Eesti ettevõtted kokku kukkuda.»