Juba novembris tegid Hansapanga juhid Taalile taas ettepaneku pankade ühinemiseks.
«Kõik käis väga kähku. Mind süüdistati algul ju selles, et mul puuduvat üldse tuleviku nägemine. Olime ju alles oma osaluse Hoiupangas maha müünud,» lisas Jüri Mõis. «Algul Taal ütles ära, aga siis tuli juba ise pakkuma. Sellest, et Hoiupanga bilansis oli juba sees Daiwa surmahoop, polnud meil veel õrna aimugi. Sealt need hilisemad jamad pihta hakkasidki,» lisas ta.
Osaluse suurus uues pangas ei olnudki peamine vaidlusteema. Hansapankurid tegid hoiupankuritele kiirelt selgeks, et ühinemine saab toimuda vaid börsihindade alusel. See andis ühinemiskursiks 63:37 ja jämeda otsa Hansapanga kätte.
Pärast Daiwa tehingu asjaolude avalikuks tulemist nõudsid mitmed hansapankurid uue ühinemiskursi määramist. Rain Lõhmus raius, et õige kurss on 70:30. Lõpuks leiti kursiks 65:35. Ehkki suuraktsionärid olid nõus ka Lõhmuse pakutud variandiga, kaotasid Hoiupanga aktsionärid võrreldes esialgse variandiga kaks protsendipunkti.
Kahe panga ühinemine või õigemini Hoiupanga ülevõtmine viidi lõpule 1998. aasta 20. juulil. Selleks ajaks oli Hoiupanga juhtkond juba vahetunud. Pressikonverentsil esindasid Hoiupanka Aare Kilp ja Priit Haller.
«Seega võib öelda, et kui ühinemist alustatakse Hansapanga vabatahtlikul ettepanekul, siis lõpule viiakse see juba Hoiupanga osaliselt pealesunnitud ettepanekul,» kirjutas oma raamatus Peeter Raidla.
Pärast pankade ühinemist omandas Swedbank võidupakkumises Hansapanga aktsiatele ning sai panga enamusosaluse.
Hansapanga täielikuks üleminekuks Swedbankile kulus veel kuus aastat. Need osutusid Hansapanga ja selle aktsionäride jaoks kuldaastateks.
Allikad: Peeter Raidla, Eesti kapitali ausammas. Hansapanga asutajate lugu. 2007
Aivar Reinap, Hoiupanga kuulsusetu lõpp. «Luup» 29. november 1999.