«Enamikus Euroopa riikides rahvastik kahaneb, ja kui rahvastik ei kasva, siis ei kasva ka majandus. Iisraeli tulnud sisserändajate hulk suurendas rahvaarvu märgatavalt ja elavdas ka majandust,» sõnas Aharoni.
«Saabujate hulgas oli insenere, meedikuid ja õpetajaid. Muidugi ei leidnud kõik kohe tööd, näiteks ei olnud Iisraelil kuigi palju pakkuda metallurgia ja mäetööstuse spetsialistidele ja nii mõnigi nendest leidis töö näiteks bussijuhina. Aga nende lapsed on praegu kõigi teiste ühiskonnaliikmetega võrdsel tasemel,» rääkis ta.
Riiklik poliitika
«Endisest Nõukogude Liidust siia emigreerunud inimesed tegid väga palju tööd, ja ma arvan, et kasvõi alateadlikult ei soovinud nad endale sarnast staatust, nagu on paljudel Eestisse tulnud venelastel. Ega heebrea keel ei olnud siia saabunute jaoks kergem kui eesti keel, aga nad kõik õppisid selle ära,» märkis Aharoni.
Tema sõnul oli valitsuse teadlik poliitika suunata saabunud üle kogu maa laiali. Iisraeli valitsus ostis nende integreerimiseks perifeerias odavat maad ja ehitas sinna odavaid elamuid ning hoidis nõnda ära sisserännanute enklaavide tekkimise suurtes linnades.
Eestis kinnisvaraäriga tegelev investeerimispankur Aharoni märkis samas, et Eesti ja Iisraeli olukord sissesõitnute integreerimisel oli täiesti erinev. «Nõukogude Liit saatis Eestisse inimesi, kelle sotsiaalne tase ja haridus oli sageli madal, ja neist sai ka Eesti ühiskonnas madalam kiht,» rääkis Aharoni. «Iisraelis läks täiesti teisiti.»
Amram Aharoni
Iisraeli ärieliiti kuuluv Amram Aharoni on New Yorgi ülikooli majandusteaduste doktor, ta tegutseb investeerimispankuri ja kinnisvaraettevõtjana.
Aharoni on olnud Iisraeli börsi juhatuses ning Iisraeli Herzelia ülikooli rahanduse ja krediidi eriala õppejõud.
Praegu on ta mitme peamiselt kinnisvaraga tegeleva ettevõtte juhatuse liige.