Kui varem võis riik inimeselt maksuvõlga sisse nõuda ükskõik kui kaua, siis riigikohtu otsus pani sellele piiri: maksuvõlg riigi ees aegub viie aastaga.
Hea uudis võlgnikele: maksuvõlg kustub nüüdsest viie aastaga (7)
Riigikohtu otsus muutis senist maksuvõlgade sissenõudmise korda, mille järgi maksuvõla sundtäitmine ehk võla väljanõudmine oli sisuliselt aegumatu. Riigikohus tõi oktoobris tehtud määrusega uue aegumisperioodi alguskuupäeva oluliselt varasemaks.
Uue korra järgi muutub sundtäitmisel olev maksuvõlg aegunuks viie aasta möödudes arvestatuna täitemenetluse alustamise aastale järgneva aasta 1. jaanuarist, teatas maksu- ja tolliamet (MTA).
MTA juriidilise osakonna valdkonnajuhi Airi Jansen-Uueda sõnul arvestas maksuhaldur seni maksuvõla sundtäitmise võimalusi täitemenetluse alustamisel sisuliselt aegumatutena. «See tähendas, et kui MTA oli maksunõude kohtutäiturile saatnud, siis aegumine katkes ja uus viieaastane sundtäitmise aegumine algas alles täitemenetluse lõppemise järel,» lisas Jansen-Uueda.
Riigikohtu otsus mõjutab tagasiulatuvalt kõiki neid kehtivaid maksunõudeid, mis on MTA poolt kohtutäiturile edastatud enne 2013. aasta 1. jaanuari. Kokku on selliseid maksunõudeid esialgse analüüsi alusel ligi 2500, kus üle 10 protsendi nõuetest puudutab ettevõtted ja ülejäänud eraisikuid. Nõuete summa on 9,5 miljonit eurot, mis on valdavalt n-ö vanad võlad, mille sissenõudmine on ka varem hinnatud ebatõenäoliseks.
Muid nõuete sundtäitmisega seotud põhimõtteid riigikohtu lahend ei mõjutanud (nt aegumise peatumine või katkemine seoses pankroti- või saneerimisega, kohtuvaidluste, võlgade ümberkujundamise või kohustustest vabastamisega jms).
«Praktika muutus ei mõjuta meie tänaseid sissenõudmismeetmeid liigselt. Maksuvõla efektiivsemaks sissenõudmiseks oleme juba viimastel aastatel oma tegevusi intensiivistanud ja deklareeritud maksukohustuse täitmine on viimastel aastatel 99,5 protsendi ümber,» selgitas Jansen-Uueda.