Päevatoimetaja:
Sander Silm

Uuring: salasigarettide müük on kolinud sotsiaalmeediasse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Salasuitsud.
Salasuitsud. Foto: Elmo Riig / Sakala

Rahvusvahelise mõttekoja RUSI raportis hoiatatakse organiseeritud kuritegevuse uue põlvkonna eest, mis müüb salasigarette läbi sotsiaalmeedia ja kasutab kättetoimetamiseks traditsioonilist posti- ja pakiteenust.

Uuringust selgus, et sigarettide salakaubandus kolib üha rohkem internetti, sealhulgas eriti laialdaselt sotsiaalmeedia platvormidele, mida toetab posti- ja kättetoimetamisteenuste kiire areng.

Arvestades väikepakkide igapäevase mahu kasvu pole tollil võimalik iga kaubasaadetist kontrollida, selle asemel tuginetakse riskiprofiilide strateegiatele. Haavatavust ära kasutades on kaubitsejad hakanud üha enam kasutama väikesemahulist ja sagedast salakaubavedu, selgub uuringust.

Raportis öeldakse, et uue ajastu salakaubaäri vastu võitlemiseks tuleb kasutada uusi meetodeid. Näiteks «tuleks tugevdada jõustamismeetmeid, millega tagataks, et salatubakatoodete ebaseaduslikul müümisel nende platvormidel on tagajärjed». Samuti pakutakse välja, et peaks kasutama algoritmilisi sisufiltreid, mis takistavad salatubakat reklaamivatel postituste levimist.

Teiseks peavad rohkem pingutama posti- ja pakiteenuse pakkujad. Analüüs tõi välja vajaduse «töötada välja keerukamad ja luureandmetest lähtuvad meetodid riskide hindamiseks, näiteks suurandmete analüüsi kasutamine kahtlaste saadetiste ja marsruutide tuvastamiseks.»

Eesti tegeleb probleemiga

Omniva kirja- ja tolliteenuste osakonna juht Eduard Saul ütles, et kuna nad vahendavad väga suurt hulka rahvusvahelisi saadetisi, teevad nad tihedad koostööd Maksu- ja Tolliametiga (MTA), mille ametnikud viibivad tihti sorteerimiskeskuses.

 Maksu- ja tolliameti (MTA) tolliosakonna juhataja Sven Suurraidi sõnul on salakaubanduse ja salasigarettide leviku tõkestamine üks ameti prioriteetidest, millega tegeletakse aktiivselt iga päev.

«Oleme viimastel aastatel tõstnud interneti monitoorimise võimekust, et tuvastada nii portaale kui ka inimesi, kes tegelevad tubaka ebaseadusliku käitlemisega. Alates selle aasta algusest on lubatud ka kontrolltehingud, mis on just sotsiaalmeedia platvormidel toimuva salakaubanduse pärssimiseks tõhus vahend. Samuti teeme posti piiripunktis tihedat koostööd nii Omniva kui ka politsei- ja piirivalveametiga,» lisas Suurraid.

RUSI sai uuringutoetust ettevõtetelt British American Tobacco ja Philip Morris International.

Tagasi üles