Transpordi ametiühing pöördus autoettevõtete liidu poole alustamaks läbirääkimisi laiendatud valdkondliku kollektiivlepingu sõlmimiseks riigisisesel kaubaveol, et tõsta miinimumtöötasu 1000 eurole.
Autojuhid nõuavad 1000-eurost miinimumpalka (1)
Ametiühingu kinnitusel on praegu riigisisese kaubaveo autojuhi miinimumtöötasu 620 eurot kuus ja seda on ilmselgelt vähe.
Transpordi ametiühingu juhatuse esimehe Üllar Kallase sõnul tegutseb maksu- ja tolliameti andmetel Eestis 2532 transpordi ettevõtet ning neis töötab 16 791 töötajat.
«Töötasu 1–619 eurot makstakse pea pooltes ettevõtetes, mis on 40 protsenti töötajate üldarvust. Põhimõtteliselt makstakse neile töötajatele vähem, kui kehtiv üldtöökokkulepe miinimumpalgaks ette näeb. Kolmandik ettevõtetest maksab töötasu vahemikus 620–999 eurot ning ainult 14 protsendis ettevõtetes makstakse töötasu rohkem kui 1000 eurot kuus,» sõnas Kallas.
Ta lisas, et CV-Online´i palgainfo andmetel on keskmine autojuhi netotöötasu 906 eurot ja seega on väga suured käärid palgainfo ja ametlikult makstava töötasu vahel.
Transpordi ametiühing tegi autoettevõtete liidule ettepaneku alustada läbirääkimisi ning sõlmida laiendatud valdkondlik kollektiivleping ja kehtestada kõikide riigisiseste autojuhtide miinimumtöötasuks 1000 eurot kuus, mille tingimused on täitmiseks kohustuslikud kõigile turuosalistele.
Esimene läbirääkimiste voor transpordi ametiühingu ja autoettevõtete liidu vahel toimub 30. oktoobril ning läbirääkimiste ajal kutsuvad pooled ka liitu mittekuuluvaid tööandjaid ning ametiühingusse mittekuuluvaid autojuhte aktiivselt avaldama arvamust ja lisama ettepanekuid sõlmitavasse kokkuleppesse.