Kui riik või mõni organisatsioon on seadnud eesmärgiks tagada oma inimeste küberjulgeolek, siis kuidas saab selle tegevusega tagada nendesamade inimeste põhiõiguste, isikuvabaduste, isikuandmete ja identiteedi kaitset?
Andmekaitse ja küberjulgeolek ei ole vastandid. Mida parem on küberjulgeolek, seda paremini on inimeste andmed kaitstud. Natukene riivas kõrva see teie väide, et riik kaitseb kõiki ja riik peab kõike tegema. See ole kaugeltki ainult riigi probleem, see on ka iga inimese enda probleem. Inimene peab ju suutma oma käsi ise pesta, riik ei tule seda tegema. Inimene peab suutma oma nutiseadmetes elementaarse turvataseme luua ja see on igaühe enda teha. Selles mõttes on küberjulgeolek natukene nagu keskkonnakaitse, milles igaühel on oma roll ja me keegi ei tohi saastada rohkem, kui me tohiksime.
Kas teoreetiliselt on võimalik, et küberrünnakutega keeratakse Eesti pangandussüsteem mitmeks päevaks nii untsu, et inimesed ei saa kaardiga maksta ja sularaha välja võtta?
Teoreetiliselt on paljud asjad võimalikud. Praktiliselt oleks see väga tõsine rünne kriitilise infrastruktuuri vastu, mis vastavalt rahvusvahelisele õigusele tooks ründajale tõsiseid tagajärgi.
Kas teoreetiliselt on võimalik, et keegi küberründab ja häkib Eesti presidendi ID-kaardi, annab sellest kogu maailmale teada ja teie peate siis e-Eesti diplomaadina tükk aega konverentsidel ja kohtumistel silmad maas käima?
ID-kaardi infrastruktuur on üsna hästi turvatud. Ma väga ei muretseks, et ühe konkreetse isiku ID-kaarti saaks lahti muukida. Teoreetiliselt on väga paljud asjad võimalikud, aga me ei peaks siin hakkama sellist ulmelist diskussiooni pidama teemal, mis kõik võiks olla võimalik. Te võiksite järgmisel korral kutsuda siia mõne tehnoloogiaguru, kes siis räägiks teile hirmujutte sellest, mis kõik on teoreetiliselt võimalik. Praktiliselt selliste ressursside omaja, kes võiks sellist asja teha, seda poliitiliste riskide tõttu ei teeks. Kui meil oli see ID-kaardi probleem, siis oli tegemist tootja tehnoloogilise probleemiga, mille taga ei olnud häkkerid või mõni üksiküritaja.