Vastab Tööinspektsiooni nõustamisjurist Greete Kaar:
«Leping loetakse sõlmituks siis, kui pooled on kõigis neile olulistes punktides kokkuleppele jõudnud ja seda oma allkirjadega kinnitanud. Töölepingu sõlmimise ja tööle asumise aeg võivad erineda. See tähendab, et töötaja ja tööandja sõlmivad töölepingu, kuid tööle asub töötaja töölepingu sõlmimise kuupäevast erineval kuupäeval.
Töölepingu lõpetamiseks on töölepingu seaduses (edaspidi TLS) sätestatud konkreetsed nõuded. Isegi kui töötaja ei ole töö tegemist alustanud, on antud juhul tööleping sõlmitud, mida on võimalik lõpetada üksnes TLS-s sätestatud korras.
Selgitame kõigepealt, et TLS § 85 lg 1 kohaselt võib töötaja tähtajatu töölepingu igal ajal korraliselt üles öelda. Teisisõnu on töötajal igal ajal õigus esitada tööandjale töölepingu ülesütlemisavaldus. Tähtajalist töölepingut töötaja korraliselt üles öelda ei saa, välja arvatud juhul, kui see on sõlmitud teise töötaja asendamiseks (näiteks lapsehoolduspuhkusel oleva töötaja asendamiseks). TLS § 98 lg 1 kohaselt tuleb korralisest ülesütlemisest ette teatada vähemalt 30 kalendripäeva. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 135 lg 1 sätestab, et tähtaja kulgemine algab järgmisel päeval pärast selle kalendripäeva või sündmuse saabumist, millega määrati kindlaks tähtaja algus, kui seadusest või lepingust ei tulene teisiti. Seega näiteks kui töötaja esitab tööandjale ülesütlemisavalduse 01.10.2018, hakatakse etteteatamistähtaega lugema alates 02.10.2018.
Töölepingu ülesütlemisavaldusest peab nähtuma töötaja tahe tööleping üles öelda, samuti võiks ülesütlemisavaldusele märkida töölepingu lõppemise kuupäeva. Oluline on ka teada, et töölepingu korralist ülesütlemist põhjendama ei pea.