E, 30.01.2023

Turu saarestiku suuroperatsiooni niidiotsad viivad eestlastega seotud firmani

Turu saarestiku suuroperatsiooni niidiotsad viivad eestlastega seotud firmani
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Soome politsei.
Soome politsei. Foto: Tomi Hanninen/SIPA/Scanpix

Soome keskkriminaalpolitsei ja muud uurimisasutused jätkasid täna Turu saarestikus ettevõtte Ariston Helmi tegevuspaikades ulatuslikku operatsiooni. Tabloidlehe Iltalehti andmeil viivad Vene taustaga ettevõtte tegevuse jäljed ka pukseerimisteenuseid osutava laevafirma Alfons Håkansini, mis tegutseb Eestis ja mille palgal on hulgaliselt eestlasi.

Ariston Helmi on Turu kandis teinud mitmeid suuri kinnisvaratehinguid ning paistnud kohalike kinnitusel juba mõnda aega silma agara ehitustegevusega.

Ajakirjanik Tuula Malin hakkas neid Pargase, Naantali ja Turu mereäärsetes piirkondades toimunud kinnisvaratehinguid uurima juba kümmekond aastat tagasi, jõudes seisukohale, et Vene omanduses firma oli napsanud endale terve rea kinnistuid Soome julgeolekule strateegilistes, sügava veega rannikupiirkondades.

Seejuures paistis Malinile silma, et Ariston Helmil olid erakordselt ulatuslikud õigused teha süvendamistöid ning ehitada näiteks dokke ja helikopterite maandumisplatse.

Ettevõtte tegevust jälgides märkas ajakirjanik, et lisaks julgeoleku seisukohalt strateegilistele paikadele tunneb firma huvi ka Soome kaitseväe vanade laevade vastu. Nimelt omandas Ariston Helmi turismiprojekti varjus ka sõjaväelise otstarbega laevu, kasutades selleks Soome ettevõtte Alfons Håkansi vahendustegevust.

Firma Alfons Håkansi omanik ja juht Joakim Håkans hankis Soome mereväe varustusteenistuse oksjonilt miiniveeskajad, mis jõudsid lõpuks Ariston Helmi käsutusse.

Juba 1910. aastal Soomes asutatud Alfons Håkans tuli Eesti turule 2004. aastal ning firma kodulehe andmeil on ettevõttes juhtivatel kohtadel rohkelt eestlasi.

Ettevõtte Alfons Håkansi koduleht.
Ettevõtte Alfons Håkansi koduleht. Foto: https://www.alfonshakans.fi

Eile Päris-Soome maakonnas alanud operatsiooni käigus rahapesus kahtlustatavate ettevõtte Ariston Helmi vastu on Soome keskkriminaalpolitsei vahistanud praeguseks kolm inimest, vahendas YLE. Lisaks on üle kuulatud seitse inimest.

«Ülekuulamised on kulgenud edukalt ja läbiotsimised plaanikohaselt. Praegu keskendume eelkõige musta tööjõu kasutamisega seotud küsimuste uurimisele,» selgitas keskkriminaalpolitsei uurija Markku Ranta-aho.

Politseioperatsioon on seotud mitu kuud kestnud eeluurimisega, mida keskkriminaalpolitsei viib läbi koos maksuametiga.

Politsei kahtlustab, et Soomes registreeritud aktsiaseltsis on pestud raha mitme miljoni euro ulatuses ning aktsiaselts maksis inimestele ümbrikupalka.

Märksõnad
Tagasi üles