Tõeline uudispomm plahvatas vahetult enne 2016. aasta kevadpühi. Selgus, et Danske panga Eesti haru rahapesureeglite rikkumist uurisid korraga nii Eesti kui ka Taani finantsinspektsioon. Mõlemad avastasid ka olulisi rikkumisi. Kuid pealtnäha midagi ei järgnenud ning detailsed rahapesuskeemid hakkasid avalikkuse ette jõudma alles 2017. aastal Eestis Postimehe ja Äripäeva veergudel.
Eilne raport tõendas, et ajakirjanikud on olnud õigel teel. Tegu polnud juhusega, vaid süsteemse tegevusega, mis väidetavalt kasutas ära korraga nii korralagedust kui ka huvipuudust Eestis toimuva vastu.
Samas, kui jätta välja tihe arvude jada, siis midagi põrutavat eile ei selgunud. Teadsime ka enne, et raha tuli idast ja liikus läände, tehes Danskes mõne käänaku, et võimalikud jälitajad maha raputada. Teadsime ka enne, et 2015. aastal pandi sellele tegevusele piir.
Paljud küsimused jäid endiselt vastuseta. Kui suur osa 200 miljardist, mida uuriti, oli ikkagi kriminaalne ja must? Miks ei võtnud Taani Eesti finantsinspektsiooni infot varem kuulda?
Kuigi kriminaaluurimised on alles pooleli ning ootusi nende suhtes tasuks hoida pigem madalal, on osa süüdlasi vähemalt kaudselt juba karistuse saanud.
Mainekahju ja reaalset raha on kaotanud Danske ja selle aktsionärid. Danske trahvide summaks võib analüütikute hinnangul kujuneda kuni 800 miljonit dollarit. Töö on kaotanud mitu pangatöötajat, kellest osa maine on rikutud. Võtkem või Aivar Rehe, kes Eestis enam pangajuhina tööd ei saa.
Kas peaks häbi pärast maa alla vajuma? Piinlik on, aga seda on juhtunud ka varem. Alles mullu sai üle 600 miljoni euro suuruse trahvi Deutsche Bank, mis aitas väidetavalt pesta ligi 10 miljardit dollarit Venemaalt pärit raha. Et välisinvestorite silmis võib teemale joone alla tõmmata, näitas ilmekalt eelmise nädala tehing, kui maailma suurim erakapitalifirma Blackstone omandas miljardi euro eest enamusosaluse Balti pangas Luminor.
Naljaga või lohutuseks võibki öelda, et saime, mida tahtsime. Danske tegi meist Põhjamaa.