Läinud nädalal kummutas Euroopa Komisjon pudelivett reklaamiva väite, mille järgi aitab vee joomine vähendada vedelikukaotuse riski. Kuigi niisugune otsus näib absurdne, on sel siiski alust.
Vee reklaamlauset ei kummutatud alusetult
Mitmete välismeedias ilmunud artiklite järgi tegi Euroopa Komisjon end nimetatud reklaamlauset keelates naerualuseks. Ometi on otsus asjatundjate hinnangul igati mõistlik.
Briti teadur ja teaduskirjanik Martin Robbins märkis, et otsus ei tembelda vett ebatervislikuks joogiks, vaid hoiab ära pudelivee tootjate liialdatud väited oma toodangu kohta.
Euroopa Komisjoni otsus ongi üks osa projektist keelata toidu- ja joogitootjatel oma toodete reklaamimine alusetute terviseväidetega. Kui ei ole kindlat teaduslikku tõestust, et juust või hapupiimajook tõepoolest alandab vererõhku või muudab soodsalt soolestiku mikrofloorat, ei tohi sellistele mõjudele viidata ka reklaamides.
Komisjon kogus kokku terviseväited, mida tootjad kasutavad või soovivad kasutada, ning andis need hindamiseks Euroopa toiduohutusametile. Praeguseks on selge, et enamik neist väidetest ei pea vett.
Euroopa toiduohutusametiga koostööd tegevate teadlaste hinnang pudelivee tarbimise reklaamile on loogiline ka meditsiinitaustaga inimestele. Seda on välispressis kinnitanud toitumisteadlane professor Brian Ratcliffe ning sama meelt on ka Tallinnas tegutsev perearst Eero Merilind.
«EL ütleb, et pudelivesi ei vähenda vedelikukaotuse riski ning see on õige,» kommenteeris Ratcliffe teemat The Telegraphile. «Tootjate eesmärgiks on anda mõista, justkui oleks pudelivees midagi erilist, see pole aga põhjendatud väide.»
Merilind ütles samuti, et pigem kõlab selline väide eksitavana. Dehüdratatsiooni puhul vajab inimese keha ka soolasid, mida tavaline vesi ei sisalda.
Tavalise vee joomine võib vedelikukaotusele isegi kaasa aidata, sest inimese organism kaotab seeläbi veelgi enam vajalikke soolasid.
«Kui on tegemist vedelikukaotusega, siis seda tuleb ravida adekvaatselt, selleks ei sobi isegi suukaudsed isotoonilised joogid, vaid tõsise dehüdratatsiooni korral on vaja veeni tilgutatavaid meditsiinilisi lahuseid,» märkis Merilind.
Veel lisas arst, et tema arvates on terviseväidete paikapidavuse hindamine igati tänuväärt töö. Kurioosse näitena tõi Merilind välja kanamunad, mida reklaamiti kolesteroolialandajana.