«Tegemist on samas suurusjärgus tehinguga, nagu oli Hansapanga ülevõtmine,» ütles Postimehele Blackstone’i nõustanud advokaadibüroo Ellex Raidla partner Sven Papp.
«Tehing on kümnendi suurim universaalpanga enamusosaluse omandamine erakapitalifirma poolt maailmas ning üks suuremaid ühinemis- ja ülevõtmistehinguid Balti riikide ajaloos,» seisab Blacstone’i pressiteates. Financial Timesi andmetel on tegemist on Blackstone’i esimese investeeringuga Balti riikides.
Kuna Nordea soovib ära müüa kõik talle kuuluvad aktsiad, võib tehing tõusta isegi suurimaks kui Hansapanga ülevõtmine Swedbanki poolt 2005. aastal.
Tavaliselt on taoliste tehingutega seotud ka terve rida tegevusi mille eest erakapitalifirmad võtavad eraldi nõustamistasu. Blackstone’ipoolseks nõustajaks saab muuhulgas Swedbanki endine juht Michael Wolf. Wolfi juhtimise ajal oli Swedbanki finantsjuht Luminari praegune juht Erkki Raasuke.
Konkreetselt tehakse tehing Blackstone’i kõige uuemast erakapitalifondist mahuga 18 miljardit dollarit, mis tähendab, et Luminor saab olema märkimisväärse osakaaluga fondi portfellis. Fondi juhitakse Londonist.
Samas tuleb toonitada, et miljardist eurost, mis USA päritoluga, aga nüüdseks globaalseks investeerimismajaks tõusnud Blackstone, Luminori praegustele aktsionäridele makstakse, ei tule Eestisse mitte midagi. Aktsiate eest tasutud raha läheb Soome ja Norrasse. Eestisse aga tulevad Ellex Raidlale ja teistele finantsnõustajatele makstud tasud.
Panga praegustele omanikele, Põhjala pankadele DNB ja Nordeale jääb kummalegi 20 protsenti, aga Nordea peab Blackstone’iga läbirääkimisi oma osaluse täieliku müügi üle.
Nordea soovib oma ärisid lihtsustada ja keskenduda põhiturgudele, milleks on Skandinaaviamaad.