«Kohtusse pöördumisega kahju tekitamise argumendist võiksid advokaadid õigusriigis hoiduda,» leiab aga vastaspoolt esindav Hannes Vallikivi.
Saksa õiguses 95-protsendilise enamusosaluse piir
Ühtlasi märgib ta, et kuivõrd Eesti äriühinguõigus toetub väga suurel määral Saksa õigusele, siis näiteks Saksamaal ongi tavaline, et enamik ülevõtmisi vaidlustatakse. «Oma aktsionäriõiguste ja omandi kohtus kaitsmine käibki tsiviliseeritud riigi juurde,» leiab 1200 väikeaktsionäri koondava Trigoni advokaat.
Ka selgub Rahvusvahelise Advokaatide Assotsiatsiooni ühinguõiguse komitee kodulehel üleval olevast ülevaatest, et Saksa seaduste järgi peab börsiettevõtte ülevõtja omanduses olema 95 protsenti ettevõtte aktsiatest, et minna kohustuslikku väikeaktsionäride väljaostmise (squeeze-out) teed.
Siiski ütleb EL-i ülevõtmise direktiiv, et ülevõtjal piisab 90-protsendilisest enamusest ja just selle piiri on seadnud ka Eesti äriseadustik.
Kuigi 29. juuni seisuga, kui OEG aktsionäride üldkoosolekul otsustati ettevõtte aktsiakapitali suurendamine, ei olnud ülevõtjal Odyssey Europe AS-il veel 90-protsendilist koos, siis OEG tegevjuht Madis Jäägeri kinnitusel saavutas ostja selle 6. augustiks. «Ehk siis hagi rahuldamisega ega selle tagamisega ei ole Trigonil enam võimalik oma eesmärki saavutada,» leiab Jääger.
OEG erakorraline aktsionäride koosolek, kus ühe arutelupunktina on ka väikeaktsionäride squeeze-out, toimub algava nädala esmaspäeval algusega kell 15 Hilton Tallinn Parki konverentsikeskuses.
Kuigi algse ülevõtuhinnaga mitte nõustunud väikeaktsionärid on seni öelnud, et eelistavad OEG aktsiate eest saada 2,3-2,5 eurot aktsia kohta, on nüüd neile pakutav ülevõtuhind langenud 1,4 euroni aktsia kohta.
Vallikivi sõnul valmistavad vähemusaktsionärid 10. septembril toimuvaks üldkoosolekuks ja annavad järgmistest sammudest teada pärast koosolekut.