Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

S&P langetas Nelja Energia ostu mõjul Eesti Energia krediidireitingu väljavaate negatiivseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Vardari juht Thorleif Leifsen ja Eesti Energia juht Hando Sutter Nelja Energia ostulepingu allkirjastamisel eelmisel nädalal Paldiski tuulepargis.
Vardari juht Thorleif Leifsen ja Eesti Energia juht Hando Sutter Nelja Energia ostulepingu allkirjastamisel eelmisel nädalal Paldiski tuulepargis. Foto: Eero Vabamägi

Rahvusvaheline reitinguagentuur Standard and Poor's (S&P) jättis riigifirma Eesti Energia reitingu tasemele BBB, kuid langetas väljavaate Nelja Energia ostmise plaani tõttu negatiivseks.

«Eesti Energia tagas endale täiendava 300 miljoni euro suuruse rahastuse Nelja Energia ostuks ning see vähendas varasemalt tekkinud likviidsusküsimuse muret,» märgib S&P Eesti Energia kredidiireitingu analüüsis, kuid lisab, et sellega suureneb Eesti Energia võlavõimendus ning operatsioonidest tulenevate vahendite osakaal koguvõlga väheneb seniselt 25 protsendilt 20 protsendile.

Reitinguagentuur lisab, et peab üsna tõenäoliseks riigi erakorralist toetust Eesti Energiale, kui selleks peaks vajadus tekkima ning et Eesti Energia juhtkond võtab järgmisel aastal ette olulisi samme krediidiolukorra tugevdamiseks. S&P peab usutavateks sammudeks Eesti Energia poolt kapitalikulutuste vähendamist järgmistel aastatel või taastuvenergiaga tegeleva tütarfirma Enefit Green – millega liidetaks ka Nelja Energia – börsile viimist.

Ettevõtte sõnul tavapärane asi

Eesti Energia krediidireiting on tasemel BBB alates 2015. aasta algusest, kui agentuur langetas selle varasemalt BBB+ tasemelt langenud müügihindade tõttu elektrienergia ja vedelkütuste turgudel. Reitingu väljavaade oli negatiivne kuni tänavu kevadeni, mil S&P tõstis väljavaate stabiilseks. Seoses Nelja Energia plaanitava omandamisega võttis aga agentuur Eesti Energia reitingu taas vaatluse alla (Creditwatch) ning alandas reitingu väljavaate nüüd taas negatiivseks.

«On tavapärane, et reitinguagentuurid viivad selliste tehingute puhul läbi omapoolse analüüsi ning võtavad ettevõtte krediidireitingu vaatluse alla. Võin siiski kinnitada, et kõik liigub vastavalt plaanile ning ajutise võlakoormuse kasvu ja sellest tulenevate võimalike tagajärgedega olime tehingut planeerides arvestatud,» ütles Eesti Energia finantsdirektor Andri Avila juunis BNS-ile.

«Tehing kasvatab ajutiselt Eesti Energia võlataset. Samas suureneb taastuvenergia tootmine ja väheneb kontserni finantstulemuste sõltuvust heitlikest süsihappegaasi emissioonikvootide turuhindadest. Tehing ei mõjuta kontserni tegevusi muudes tegevusvaldkondades, sh jaotusvõrgu ning põlevkivi äris. Eesti Energia säilitab võimekuse ellu viia investeeringuid ning pikemas perspektiivis paraneb ka omanikule dividendi maksmise võimekus," lisas ta toona. 

Tehingu maksumus pea pool miljardit

Nelja Energia AS suuromanik Vardar Eurus AS ja väikeaktsionärid sõlmisid mai lõpus aktsiate müügilepingu Eesti Energia AS-i tütarettevõttega Enefit Green AS. Tehing tooks jõustumisel kaasa kõigi Nelja Energia aktsiate müümise Eesti Energia tütarfirmale. Enefit Green maksab Nelja Energia ostmise eest 289 miljonit eurot, millele lisaks võtab Enefit Green üle Nelja Energia laenud 204 miljoni euro ulatuses.

Enefit Greeni taastuvelektri toodang kasvab Nelja Energia omandamisel tänaselt 0,4 teravatt-tunnilt üle 1 teravatt-tunnini ehk pea kolm korda. Enefit Green tootis mullu 372 gigavatt-tundi taastuvenergiat. Enefit Greenile kuulub neli tuuleparki võimsusega 111 megavatti, kolm koostootmisjaama Eestis ja Lätis, üks hüdroelektrijaam ning üks päikeseelektrijaam. Enefit Green toodab energiat tuulest, biomassist, veest, segaolmejäätmetest ja päikesest.

Nelja Energia on Baltikumi suurim taastuvenergia tootja, omades Eestis ja Leedus 17 tuuleparki koguvõimsusega 287 megavatti. Lisaks avas Nelja Energia mullu Lätis biomassil töötava 3,9-megavatise elektri ja 19,2-megavatise soojuse koostootmisjaama, ning 140 000-tonnise aastatoodanguga pelletitehase. Nelja Energial on ka väikeosalus kahes Eesti biogaasijaamas. Möödunud aastal tootis Nelja Energia 804 gigavatt-tundi taastuvenergiat.

Eesti Energial on kolme erineva emissiooni raames noteeritud võlakirjad Londoni börsil kokku ligi 760 miljoni euro eest.

Tagasi üles