Uusim lahing Obama sõjas kulutustega käib «kõrvalise tähtsusega kampaaniaesemete» vastu, mis Valge Maja sõnutsi lähevad maksumaksjatele maksma miljardeid dollareid aastas.
Kuid isegi kui nimetatud initsiatiiv – mis ühtlasi kutsub valitsusameteid vähem reisima, kärpima mobiiltelefonide ja sülearvutite arvu ning postitama dokumente printimise asemel internetis – suudab säästa plaanitud 4 miljardit dollarit, ei ole seda üüratut defitsiiti arvestades eriti tunda.
Summa teeb 0,1 protsenti USA riigieelarve puudujäägist.
Kuigi kärped ei ole küll samast liigast, kui brittide ja teiste eurooplaste kasinusmeetmed, tuleb kõik pennid üle lugeda, ütles Obama lõppeval nädalal.
«Ajal mil pered peavad püksirihma pingutama... näib meile täiesti kohane, et valitsused ja ametid üritavad süstemaatiliselt juurida välja raiskamist, nii suurt kui väikest,» ütles Obama, kirjutades alla korraldusele, et valitsusametid «piiraksid selliste reklaamiesemete nagu tahvlite, riideesemete ja meenete ostmist».
Praktiliselt kõikide ametiasutuste laod on täis «nänni» – pastakaid, pesapallimütse, hiirepatju ja seljakotte, mida ilustavad nende logod. Ja neid jagatakse lahkesti nii töötajatele kui külastajatele.
Kõik valitsusasutused, alates Ookeani ja Atmosfääri Administratsioonist (NOAA) kuni CIAni peavad 45 päeva jooksul esitama üksikasjaliku plaani, kuidas nad mainitud kulusid kärpida kavatsevad.
Energiaministeerium ongi juba andnud teada, et võib säästa 16 miljonit dollarit sõitude pealt. NASA kavatseb aga hoida kokku 17 miljonit dollarit, saates koosolekutele vähem töötajaid ning paludes neil kasutada ühiseid rendiautosid, kui nad siiski lähevad.