N, 7.12.2023

Galerii: vaata, millised on popimad kodu-kaktused ja kuidas neid hooldada

Eger Ninn
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vaata, millised on populaarsemad kaktused kodustesse tingimustesse.


Siilikkaktused

Üks suuremaid perekondi kaktuseliste sugukonnas. Kerajad ja sammasjad kaktused, moodustavad kasvades harunenud kobaraid ja sõltuvalt liigist võivad kasvada 10-50 sentimeetri kõrguseks. Taime eluiga heades kasvutingimustes on 10-15 aastat.

Taluvad hästi kuiva õhku, vajavad võimalikult palju valgust, veidi otsest päikest. Suvel kastetakse mõõdukalt ja väetatakse nõrga kaktuseväetise lahusega, sügisest varakevadeni tagasihoidlikult, hoides taime peaaegu kuivana. Talvel vajavad 5-7 kraadist temperatuuri. Kui talvine temperatuur on sellest vahemikust kõrgem, siis taim õiepungi ei moodusta.

Siilikkaktused lähevad õitsema üsna noore taimena, õied võivad taimel püsida kevadest hilissuveni. Liiga rammusas mullas ja liigse väetamise korral moodustuvad õiepungade asemel tütartaimed. Maist oktoobri alguseni võivad suvitada õues. Noored taimed istutatakse ümber igal kevadel spetsiaalsesse kaktusemulda.

Näsakaktused

Näsakaktuste perekonda kuuluvad kaktused võivad olla kerajad, poolkerakujulised või sammasjad, sõltuvalt liigist 15-30 sentimeetri kõrgused. Õige hoolduse ja piisavalt madala talvise temperatuuri korral õitsevad väga rikkalikult sõltuvalt liigist kas kreemjate, valgete või roosade õitega. Õied püsivad taimel mitu nädalat. Näsakaktuste eluiga võib siseruumides potis kasvades olla 15-20 aastat.

Vajavad kuiva õhku ja aastaringi võimalikult palju päikesevalgust. Aprillist septembrini väetatakse kord kuus kaktuseväetise lahusega. Kevadest sügise alguseni kastetakse iga kahe nädala tagant, talvel ei vaja üldse kastmist. Suve õues päikese käes veetnud näsakaktused õitsevad eriti rikkalikult. Istutatakse ümber 2-3 aasta tagant spetsiaalsesse kaktusemulda.

Viigikaktused ehk ämmakeeled

Viigikaktustele on sõltuvalt liigist iseloomulikud kas lamedad või silinderjad lülid. Taime kõrgus ja lülide värvus võib olla liigiti väga varieeruv – kääbusest kõrgekasvuliseni, hõbehallist ereroheliseni. Ühel populaarseimal sellest kaktuseperekonnast, kuld-viigikaktusel, paiknevad lülidel kimpudena väikesed teravad kidad ehk glohhiidid.

Viigikaktused vajavad kuiva õhku ja aastaringi võimalikult palju päikesevalgust. Ererohelised isendid võivad valguse puudumisel tuhmuda. Õied ilmuvad alles täiskasvanud taimel ja on sõltuvalt liigist kas kollased või oranžid. Kodustes tingimustes ja potis kasvatades on neid keeruline õitsema saada.

Talvel vajavad jahedamat ruumi. Mai algusest oktoobri keskpaigani kastetakse kord kuus, talvel kastmist ei vaja. Juured ei armasta sagedast häirimist, seega tuleks viigikaktuseid ümber istutada vaid 3-4 aasta tagant. Lamedate lülidega liikidele sobib tavaline savikam muld, silinderjate lülidega liigid tuleks istutada spetsiaalsesse kaktusemulda. Pott võiks olla lai ja madal.

Paroodiad

Ümara kasvukujuga, vanas eas silinderjad pikaealised kaktused. Õied kuldkollased, roosad või punased ühekaupa või mõnedel liikidel ka gruppidena. Erinevalt teistest kaktustest vajavad nad veidi niiskemat õhku, selleks tuleks paroodiaid aastaringi aeg-ajalt piserdada. Kasvuperioodil kastetakse paroodiaid paari nädala tagant, talvel üks kord kuus. Muu hooldus sarnaneb teistele kaktustele.

Kääbuskaktused

Väikesed, 5-10 sentimeetri kõrgused ümarad lühikeste asteldega kaetud kaktused. Õied sõltuvalt liigist oranžid, kollased või punased ja kaktuse enda kasvu kohta üsna suured (kuni 2,5 sentimeetri pikkused). Kevadel ja suvel eelistab mõõdukat õhuniiskust, talvel kuiva õhku. Õhk peaks olema hästi ventileeritud, et vältida kahjurputukate ilmumist taimele.

Jõulukaktus ehk punane lihavõttekaktus

Lamedad lülilised tumerohelised varred on siledad ja ilma asteldeta. Erepunased kellukakujuliste õite kobarad ilmuvad kevade teisel poolel pärast puhkeperioodi jahedas õhus. Varakevadel vajavad õiepungade tekkeks puhkeperioodi lõpus 12 tundi pimedust ööpäevas. Kui õiepungad on tekkinud, tõstetakse taim valgesse kohta. Seejärel vältige taime liigutamist, kuna õiepungad võivad kergesti maha kukkuda.

Eelistab valget, kuid otsese päikesevalguse eest kaitstud kasvukohta. Vajab mõõdukat õhuniiskust, piserdada aeg-ajalt. Märtsist septembrini kastetakse kord nädalas, talvel kümne päeva tagant ja ainult nii palju, et varred krimpsu ei tõmbuks. Väetatakse märtsist septembrini, kord kuus orhideeväetisega. Ümber istutatakse iga paari aasta tagant.

Helmekaktus

Epifüütsed, rippuvate vartega kaktused. Eelistavad valget, otsese päikese eest kaitstud kasvukohta ja kõrget õhuniiskust. Head vannitoataimed aknaga ruumi. Toatemperatuuril piserdada iga 2-3 päeva tagant. Märtsist septembrini kastetakse kord nädalas, talvel kümne päeva tagant. Muld peab enne järgmist kastmiskorda olema kuiv. Maist septembrini väetatakse kord kuus orhideeväetisega. Ümber istutatakse iga paari aasta tagant.


Allikas: Hortes

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles