Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Janek Mäggi: mees, kel pole raha, pole mingi mees!

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Janek Mäggi.
Janek Mäggi. Foto: Peeter Langovits

Mehe tervise puhul rõhutatakse füüsilist ja vaimset tervist, kuid vähem räägitakse mehe sotsiaalsest tervisest, kirjutab suhtekorraldaja Janek Mäggi.

Väidetakse, et Eesti mees on jobu, kuid kas ta tegelikult on? Ja kui, siis miks ning kelle arvates?

Jobuks peetakse mehi, kes ei saa elus hakkama.

Millest sõltub see, kas mees saab hakkama ja mida mehe puhul peamiselt hinnatakse?

Enamasti mõõdetakse meest rahas. Raha väljendab paljude jaoks mehe väärtust. Ühiskondlik ootus mehe suhtes on, et ta oleks edukas, rikas ja mõjukas – kui ta seda ei ole, siis teda ei väärtustata ja ta ei tunne ennast ka ise väärtuslikuna. Tekib depressioon, tervis halveneb, tulevad surma põhjustavad haigused.

Mees on terve(m), kui ta on heas tujus ning elab tahte ja kirega. Tervist ei saa raha eest osta, kuid kui sul on raha, oled sa palju tervem. Selleks, et olla heas tujus, on vaja raha – vahetada oma elu raha vastu, et siis vahetada raha elu vastu – sõita puhkama, osta maja või paat. Vähetähtis pole ka see, et mees saaks elada oma võimete kohaselt – töötu sureb kiiremini kui liiga palju tööd tegev mees.

Eestlased on õnneindeksi järgi maailmas tagantpoolt 16. riik – õnneindeksi punkte on 26, võrreldes esikohal oleva Costa Rica 76 punktiga 100 võimalikust. Costa Rical on õnnetuid inimesi sama palju kui meil õnnelikke ja vastupidi. Meie, eriti mehed, võtame oma elu kohustuse, mitte võimalusena. Pigem rohkem tööd ja huvitav elu, kui sihitu olemine ja igaõhtune diivanil kõhusügamine.

Inimesed väidavad, et nad ei hinda sind raha järgi, kuid tegelikult just seda nad teevad – seltskonnaajakirjanduse loetavus, rikaste edetabeli kui eraldi «teose» müümine kaubanduskeskuses, palgakadedus poliitikute suhtes – meile meeldib lugeda teiste raha, eriti kui meil endal seda ei ole.

Kuulsus asendab raha vaid ajutiselt – näitleja sündroom –, särast ja tunnustusest ei piisa, vaja on ka kodu ja muud elementaarset. Siis tulevadki reklaamid ja õhtujuhtimised, mida «sügavkunstnikest» kolleegid halvaks peavad.

Võim võib raha asendada, kuid samuti ajutiselt – ükskord ikkagi ei valita enam tagasi. Ajaloos on alati mees naise saanud siis, kui tal tekivad erektsioonihäired (40+, millest alates kuni pooltel meestel on juba probleeme). Põhjuseks on raha – kui sul ei olnud mõisa või talu, ei tasunud korralikust peretütrest unistadagi.

Mehe väärtus on seisnenud tema raha hulgas ja alles siis selles, kes ta on. Enamasti on muidugi just toredatel meestel palju raha ja jobudel mitte midagi – suures osas näitabki raha pikaajaline mõistlik hulk mehe väärtust.

Mees peab hästi teenima – seda nõuavad ema, naine, lapsed ja sõbrad. Kuid rikkaks on raske saada ning veel raskem rikkaks jääda.

Kui mehele makstakse vähe, ei ole ta väärt mees. Kannatada saab enesehinnang ja kaasneb ka hukkamõist. «Naabrimees saab ja sina, jobu, ei saa. Vaata, milline sa oled!» Küllap on nii mõnigi mees langenud sellise süüdistuse pahaaimamatuks ohvriks.

Kui mees ei ole väärt mees, hülgavad ta kõik lähedased. Kui sul ei ole võimu (mõjukust), ei ole sul ka raha. Kuulsus on võim, mida saab vahetada rahaks. Kui see võimalus on, tasub see ära teha.

Võimu saab osta – lubadused, mida poliitikud häälte võitmiseks jagavad, on võimu ostmine. Kaob võim – kaovad nii raha kui elu. Muammar Gad­dafi on ilmekas näide.

Naised armastavad raha rohkem kui mehed – varatuid naisi kositakse küll, aga vaeseid mehi kui kositaksegi, siis neist kindlasti lahutatakse. Kui naine kaotab töö, peab enamik mehi neid hea meelega ülal; kui mees kaotab töö, on ta perekonna häbiplekk ning mõne kuu pärast ka kasutu muidusööja, kellest on targem lahutada.

Rikkad mehed seksivad paremini, väitis mõni aeg tagasi avaldatud uudis, mis tugines uuringule – kuid võib-olla on ka nii, et osa naisi seksib rahaga (mitte mehega)? Kui sul on haridus, aga sul ei ole raha, oled sa luuser. Keegi ei väida seda, aga suhtumine on selline. Doktorikraad ei taga elus hakkamasaamist ega näita ka terviklikku intelligentsust, mis ei seisne teadmiste hulgas, vaid vaimses võimekuses.

Või teine stereotüüp: kui sul on raha, aga pole haridust, oled ärimees või sportlane! Tegelikult on äris või spordis edu saavutamiseks vaja suurt vaimset võimekust – intelligentsust. Paljudel meestel on potentsiaal välja arendamata (eriti Eestis) – nad suudaksid rohkem, kui nad on saavutanud.

Milline on tõeline mees? Tal on palju raha. Tal on positsioon ühiskonnas, sõpruskonnas, oma sotsiaalses grupis. Ta armastab raha ja raha armastab teda. Ta on terve (näeb hea välja). Ta on tore kaaslane.

Kuidas selliseks saada? Tuleb järgida õunakuninga Steve Jobsi õpetust: tee seda, mis meeldib! Müü seda nii kallilt kui saad! Ära kunagi usalda kellegi teise arvamust, kuidas oma elu ja karjääri planeerida, kui see läheb vastuollu sinu sisetundega.

Armasta raha, sest kui sa suudad teha raha (loe: meeldida inimestele), meeldid sa nii ämmale-äiale kui ka naisele ja sõpradele. Kõige tähtsam ongi inimestele meeldida.

Osta tervist, võimu, armastust, haridust, tööd ehk teisisõnu – vaheta oma elu tervise, võimu, armastuse, hariduse ja töö vastu, siis on sinu sotsiaalne tervis hea, sa elad kaua ja õnnelikult. Vähemalt selles osas, mis sinust sõltub. Alati kõik ei sõltu, nagu Steve’i puhul. Aga õnnelik oli tal sellele vaatamata.

Eesti mehe väljakutse on lihtne. Ta peab küll konkureerima teiste meestega, kuid ainult Läti ja Ukraina edestavad Eestit meeste arvus saja naise kohta – meil on 85,5, Lätis ja Ukrainas 85,2. Auväärne pronksmedal! Selleks et elada õnnelikult ja võimalikult kaua, tuleb ainult mees olla ja raha teenida!

Artikkel põhineb eile «Mehe tervise» konverentsil peetud ettekandel, mille alateema oli «Mees ja raha».

Tagasi üles