Venemaa on juba mitu aastat üritanud vähendada riigi sõltuvust gaasi- ja naftatööstusest, ühe hoovana näeb president Dmitri Medvedev Moskva kujundamist rahvusvaheliseks finantskeskuseks.
Venemaa üritab Moskvat upitada tähtsaks finantskeskuseks
Möödunud reedel saabus Moskvasse Wall Streeti investeerimispankurite raskekahurvägi. Citigroupi nõukogu esimees Richard Parsons, JP Morgan Chase’i tegevjuht James Dimon ja maailma suurima erakapitalifirma Blackstone juht Stephen Schwartzman andsid kohtumisel Sberbanki peakontoris Venemaa presidendile Dmitri Medvedevile nõu, kuidas muuta Moskva üheks maailma finantskeskuseks.
Goldman Sachsi juht Lloyd Blankfein osales nõupidamisel videosüsteemi vahendusel, kirjutab The Wall Street Journal. Vabas õhkkonnas peetud konverentsil tegid pankurid tosinkond ettepanekut, kuidas lahendada peamisi probleeme, mille tõttu välisinvestorid on Venemaale raha paigutamise suhtes üsna ettevaatlikud.
Fondid pelgavad Venemaad
Nendeks on Kremli domineerimine majanduses, probleeme tekitav õigussüsteem ning Venemaa halb maine finantsringkondades. «Fondid tegelikult kardavad siia raha panna, see on probleem, mis tuleb lahendada,» ütles Medvedevile Schwartzman.
«Kremli eesmärk peaks olema probleemide lahendamine sellisel kujul, et kui investorid toovad siia raha, siis peaksid nad saama seda ka normaalselt välja viia,» lisas ta.
Veel ebadiplomaatilisemaid väljaütlemisi kuulsid idanaabrite juhid septembri keskel peetud reforme käsitleval tippnõupidamisel. Uudisteagentuuri Reuters teatel oli kõige olulisemaks sõnumiks, mida investorid ja ärimehed Venemaa juhtidele toona ütlesid: lõpetage varastamine! Viidati Venemaal lokkavale korruptsioonile ja varimajanduse suurele osakaalule.
«Me oleme õppinud ehitama teatreid – ma loodan, et oleme võimelised looma ka rahvusvahelise finantskeskuse,» ütles reedesel kohtumisel otsekui sümboolselt iPadi näppinud Medvedev.