Vähem kui pooled töötajad (43 protsenti) saavad tunnustust hea töö eest, selgus Palgainfo Agentuuri ja CVKeskus.ee tööturu- ja palgauuringust, milles osales 9067 töötajat ja tööotsijat.
Uuring: vähem kui pooled töötajad saavad tunnustust hea töö eest (1)
Kolmandik (34 protsenti) töötajatest oli viimase kuu jooksul saanud harva tagasisidet oma töö tulemuste kohta ja enam kui iga kümnes töötaja (11 protsenti) ei olnud tagasisidet üldse saanud, teatas Palgainfo Agentuur.
Tunnustamine ja tagasiside andmine on tihedalt seotud töötajate motiveeritusega. Töötajad, kes olid motiveeritud oma tööd hästi tegema, said oluliselt sagedamini tunnustust ning tagasisidet oma töötulemuste kohta. Pea iga viies uuringus osaleja (18 protsenti) leidis, et ta ei ole motiveeritud oma tööd hästi tegema.
Kõige motiveeritumad on enda hinnangul kutse-, teadus- ja tehnikaalade töötajad, kellest 72 protsenti nõustus väitega, et nad on motiveeritud oma tööd hästi tegema. Motiveeritus oli keskmisest kõrgem ka info ja side, elektri- ja gaasivarustuse ning panganduse valdkondade töötajatel, samuti haridusvaldkonnas töötanud uuringus osalejatel. Kõige madalam motiveerituse tase oli kaubanduse, tööstuse ning majutuse ja toitlustuse tegevusalade töötajatel.
«Töötajate motivatsiooni mõjutavad ühelt poolt välised motivaatorid, nagu palk ja lisatasude teenimisvõimalused. See on üks põhjus, miks kõrgema palgatasemega tegevusaladel on ka motiveeritus kõrgem. Teisalt mõjutavad töötahet töö iseloom ning töötaja emotsionaalne seotus oma tööga – kas talle meeldib ta töö ja kas see on tema kutsumus. Oma tööd kutsumuseks pidavate töötajate osatähtsus on suurem hariduse, kunsti ja meelelahutuse ning tervishoiu valdkondades,» kommenteeris uuringu tulemusi Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.
«Tööjõupuuduse olukorras on ohtlik võtta töötate lojaalsust ja töötahet iseenesestmõistetavana. Parema töökoha leidmine on praegu lihtsam kui kunagi varem, mis tähendab, et tööandjad peavad tegema ka tunduvalt suuremaid pingutusi, et hoida olemasolevaid töötajaid motiveerituna,» kommenteeris uuringut CVKeskus.ee Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt.
«Kui rahulolu võime kindlustada konkurentsivõimelise palganumbriga, siis motivatsiooni hoidmiseks ainult heast palganumbrist ei piisa. Töötajad peavad igapäevaselt tunnetama, et töö, mida nad teevad, on oluline ja neid väärtustatakse ning tunnustatakse tehtud töö eest,» lisas Auväärt.
Töötajate osatähtsus, kes nõustusid väitega, et nad on motiveeritud oma tööd hästi tegema organisatsiooni tegevusala järgi
- Kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus, nt inseneribürood, reklaamibürood 72%
- Info ja side, IKT 67%
- Elektri- ja gaasivarustus 66%
- Pangandus, kindlustus (finantsvahendus) 63%
- Haridus 63%
- Kunst, meelelahutus ja vaba aeg 59%
- Tervishoid ja sotsiaalhoolekanne 58%
- Muud teenindavad tegevused, sh isikuteenindus, MTÜde tegevus 57%
- Põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük 57%
- Riigivalitsemine ja -kaitse, sh kohalik omavalitsus, sotsiaalkindlustus 56%
- Ehitus 54%
- Veondus, laondus, logistika 51%
- Haldus- ja abitegevused, sh hoonete haldus, bürooteenused 48%
- Töötlev tööstus, tootmine 48%
- Kaubandus, sh hulgi ja jaekaubandus 48%
- Majutus ja toitlustus 45%