K, 29.11.2023

Kallas: kaotame tulumaksu astmelisuse ja erastame riigifirmad

BNS
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Reformierakonna esimees Kaja Kallas avaldas oma kodulehel erakonna riigikogu valimiste majandusprogrammi esimese osa, millega nähakse muu hulgas ette tulumaksu süsteemi astmelisuse lõpetamist ning riigi ja kohalike omavalitsuste ettevõtete erastamist.

Kallas jagab oma majandusprogrammi kuueks põhi teemaks, milleks on maksusüsteemi lihtsustamine, innovatsiooni täiendav rahastamine, suurte infrastruktuuri projektide ellu viimine, maailma suhtes konkurentsivõimelise ärikeskkonna loomine, kapitaliturgude arendamine ja riigi osaluse vähendamine majanduses.

"Praegune valitsus on tekitanud maksukaose, mis tuleb likvideerida. Reformierakonna maksusüsteem on selge ja õiglane ning lihtsalt hallatav. Kehtestame tulumaksuvaba miinimumi  500 eurot kõigile inimestele  ja kaotame ära keerulised maksuastmed," ütles Kaja Kallas. Samuti plaanib Reformierakond alandada aktsiise.

Kallas lubab suurendada riigi investeeringud teadus- ja arendustegevusesse vähemalt 1 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP), kohustada riigihangetel senisest enam innovatsioonikomponendi kasutamist ning lubab teha riigile kuuluvate ettevõtete ja turul valitsevat mõju omavate ettevõtete andmed avalikuks teha, "et nende andmete varal saaksid omakorda uued ettevõtjad arendada innovaatilisi tooteid ja teenuseid".

"Selleks, et ettevõtlikud inimesed saaksid üle Eesti tegutseda, on vaja toimivat taristut. Seetõttu ehitame neljarajaliseks Tallinn-Tartu, Tallinn-Pärnu ja Tallinn-Narva maanteed. Alustame kiire raudteeühenduse ehk Rail Balticu rajamist Euroopaga. Toetame Tallinn-Helsingi tunneli ja Saaremaa silla rajamist," lisas Kallas planeeritavate infrastruktuuri projektide osas.

Kapitaliturgude arendamiseks plaanib Reformierakond võimaldada teise ja kolmanda pensionisamba raames rohkem valikuid. Samuti tahab erakond luua uue toetuse väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele. "Töötame välja sobiva lahenduse (nt Kredexi käendus), mis parandaks väikeettevõtete ligipääsu laenudele, mis on mõeldud tootmise laiendamiseks või uuendamiseks," märkis Kallas.

"Nii nagu me ei taha, et riik asub reguleerima seda, mis toimub inimeste magamistoas, ei taha me ka, et riik sekkuks liiga palju ettevõtjate tegevusse. Majandus toimib paremini, kui ettevõtjad saavad tegeleda sellega, mida nad kõige paremini oskavad ega pea tegelema liigse bürokraatiaga," sõnas Reformierakonna esimees.

Kallase sõnul peaks riik tegutsema ettevõtluses ainult siis, kui see on julgeoleku või muudel kaalutlustel vältimatu ning selleks erastaks erakond kas osaliselt või täielikult riigile ja ka kohalikele omavalitsustele kuuluvad ettevõtted, mis neile kaalutlustele ei vasta.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles